Amerykańscy senatorzy nawołują do przyspieszenia decyzji KE w sprawie fuzji Oracle i Sun

Zaangażowanie przedstawicieli amerykańskiego parlamentu w trwający od września proces weryfikacji wpływu planowanej fuzji Oracle i Sun na rynek baz danych ma być wyrazem troski o miejsca pracy. Według senatorów przedłużające się procedury unijnego regulatora mogą spowodować falę zwolnień w Sun Microsystems.

Wniosek o przyspieszenie przedłużających się procedur weryfikacyjnej poparła senacka większość. Pod oficjalnym pismem skierowanym do Komisji Europejskiej podpisało się 59 spośród setki amerykańskich senatorów. Z jego treści wynika, że w obliczu pogarszających się finansów firmy Sun Microsystems dalsze opóźnienia wynikające w dużej mierze z procedur biurokratycznych mogą doprowadzić do zwolnień grupowych. W takim przypadku pracę mogłoby stracić nawet kilka tysięcy osób. W skali świata Sun Microsystems zatrudnia ok. 29 tys. pracowników. Zwolnienia trwają już w lokalnych oddziałach amerykańskiej spółki. W lecie br. zwolnienia objęły polski oddział Sun Microsystems.

“Transakcja została zapowiedziana w kwietniu. Od tego czasu minęło już siedem miesięcy, a nie zapadły żadne ostateczne decyzje" - napisał w liście otwartym senator John Kerry. Według niego przedłużające się procedury negatywnie wpływają na pozycję rynkową Sun Microsystems. Niepewne są również dalsze losy poszczególnych rozwiązań z oferty Sun. Choć przedstawiciele Oracle zapewniają, że większość z nich będzie nadal rozwijana to szczegółowe plany mają zostać ujawnione dopiero po ostatecznym zatwierdzeniu planowanej fuzji przez wszystkich regulatorów. Transakcja zyskała już aprobatę zarządów i akcjonariuszy obu firm oraz Departamentu Sprawiedliwości USA. “Kolejne miesiące zwłoki mogą negatywnie odbyć się na amerykańskim rynku pracy i zaszkodzić tysiącom Amerykanów. Wobec tego czujemy się zmuszeni prosić Komisję Europejską o jak najszybszą decyzję" - czytamy w oświadczeniu.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali o zmianie terminu wydania ostatecznej decyzji. Decyzja o przedłużeniu procedury weryfikacyjnej o tydzień zapadła na wniosek kierownictwa Oracle i ma mieć związek z koniecznością udokumentowania stanowiska amerykańskiego koncernu w sprawie wpływu fuzji na rynek rozwiązań bazodanowych. Oficjalne zarzuty dotyczące planowanej fuzji ujawniono w połowie listopada. Postępowanie sprawdzające trwa zaś od początku września br.

Warto dodać, że Sun Microsystems znajdował się w trudnej sytuacji finansowej jeszcze przed ogłoszeniem planu fuzji z Oracle. Tylko w trzecim kwartale 2008 roku firma odnotowała stratę w wysokości 1,68 mld USD. Zapowiedziano wtedy zamiar zwolnienia nawet 18 proc. załogi. Natomiast cały 2009 rok finansowy przyniósł firmie ponad 2,2 mld USD straty. Rok wcześniej było to ponad pięciokrotnie mniej. Z kolei w zakończonym 27 września br. pierwszym kwartale 2010 roku rozliczeniowego Sun Microsystems zanotował 120 mln straty. Przedstawiciele Oracle szacują, że każdy miesiąc oczekiwania na decyzję w sprawie planowanej fuzji przynosi firmie Sun Microsystems dodatkowe 100 mln USD straty.

Czytaj też:

KE: Oracle utrudnia dochodzenie w sprawie fuzji z Sun

Jak będzie wyglądać Oracle Fusion?

SAP: Nie ingerujemy w działania KE dotyczące fuzji Oracle i Sun

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200