SAP: Nie ingerujemy w działania KE dotyczące fuzji Oracle i Sun

Według przedstawicieli niemieckiego koncernu informacje na temat rzekomego zaangażowania SAP w działalność Komisji Europejskiej są nieprawdziwe. Zakończone niepowodzeniem próby nawiązania dialogu z kierownictwem amerykańskiego giganta miały dotyczyć wyłącznie przyszłości technologii Java i platformy bazodanowej Oracle.

Spekulacje na temat rzekomego zaangażowania SAP w proces opiniowania planowanej fuzji Oracle i Sun przez Komisję Europejską wywołała publikacja na łamach The Wall Street Journal. Doniesienia o rozmowach szefów SAP i Oracle na temat tej transakcji wzbudziły liczne komentarze na temat roli, jaką niemiecki koncern miałby pełnić w trwającym dochodzeniu europejskiego regulatora. Pojawiły się nawet spekulacje mówiące, że Komisja Europejska zablokowała fuzję Sun-Oracle właśnie na skutek działań kierownictwa SAP.

Przedstawiciele kierownictwa SAP dementują te informacje. Przyznają jednak, że podejmowali próby kontaktu z szefostwem Oracle. W oficjalnym oświadczeniu czytamy, że próby nawiązania dialogu z szefostwem Oracle rozpoczęto na długo zanim rozpoczęło się dochodzenie Komisji Europejskiej. Rozmowy miały koncentrować się przede wszystkim na przyszłości platformy Java i środowiska bazodanowego Oracle. Oba rozwiązania technologiczne są bowiem wykorzystywane w systemach SAP. W oficjalnej informacji czytamy, że po kilku nieudanych próbach nawiązania dialogu z Oracle inicjatywę przejął Léo Apotheker, CEO SAP. "W połowie września Léo Apotheker wystosował pisma do dyrektorów generalnych firm Oracle i Sun. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi ze strony kierownictwa Oracle. Zamiast tego treść listu trafiła do prasy. Oba te fakty świadczą o braku jakiekolwiek woli dialogu ze strony władz Oracle" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu kierownictwa SAP. Przedstawiciele Oracle do tej pory oficjalnie nie skomentowali treści powyższego pisma.

Przedstawiciele SAP zaprzeczają również jakoby jednym z wątków prowadzonych rozmów były kwestie związane z trwającym procesem dotyczącym rzekomego naruszenia praw autorskich Oracle przez pracowników należącej do niemieckiego koncernu firmy TomorrowNow. Oficjalny proces w tej sprawie trwa od marca 2007 roku. W połowie ubiegłego roku firma TomorrowNow została zamknięta. Nie wpłynęło to jednak w znaczącym stopniu na trwający spór. W sierpniu br. zakres pozwu rozszerzono na amerykańską spółkę Rimini Street. Komisja Europejska zgłosiła swoje zastrzeżenia wobec planowanej fuzji na początku września br. Oficjalne zarzuty przedstawiono w połowie listopada.

Czytaj też:

UE przedstawia zarzuty przeciwko fuzji Oracle-Sun

Oracle stawia na integrację

SAP: kolejny kwartał wzrostu rentowności

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200