Sun Microsystems zwolni 18 proc. załogi

Z firmy odejdzie m.in. Rich Green, obecny wiceprezes Sun ds. oprogramowania. W ramach restrukturyzacji zmieniony zostanie również podział kompetencji w obrębie poszczególnych działów koncernu. Zaplanowane zwolnienia mogą dotyczyć nawet 6 tys. osób.

Planowane redukcje obejmą od 15 do 18 proc. pracowników firmy. Reorganizacja obejmie całą firmę. W ramach działu zajmującego się rozwojem oprogramowania utworzony zostanie zespół, którego prace mają koncentrować się wokół platformy aplikacyjnej Sun. W obszarze kompetencji grupy Application Platform Software znajdą się m.in. system bazodanowy MySQL wraz z serwerem aplikacyjnym GlassFish. Zmieniony zostanie również podział kompetencji związanych m.in. z rozwojem środowiska NetBeans, systemu Solaris oraz oprogramowania wirtualizacyjnego Sun. Niezależnie od tego firma zamierza kontynuować strategię rozwoju opartą m.in. na aplikacjach open source.

Z opublikowanego oświadczenia wynika, że zapowiedziane zmiany mają być odpowiedzią na globalną sytuację rynkową. "Zdecydowane działania mają na celu lepsze dostosowanie biznesowej działalności koncernu do zmieniających się realiów ekonomicznych i przyspieszenie rozwoju najważniejszych aplikacji" - stwierdził Jonathan Schwartz, dyrektor wykonawczy koncernu. Nie potwierdzono również pojawiających się spekulacji o ewentualnej sprzedaży Sun.

Na skutek załamania amerykańskiego sektora finansowego upadło lub znalazło się w trudniej sytuacji kilku największych klientów Sun. Tylko w trzecim kwartale br. firma odnotowała stratę w wysokości 1,68 mld USD. Kryzys finansowy boleśnie odbija się również na wartości akcji koncernu. W ostatnich dniach ich wartość spadła poniżej 3 mld USD. W 2000 roku akcje Sun wyceniano na 200 mld USD. Restrukturyzacja ma przynieść oszczędności rzędu nawet 800 mln USD rocznie. Koszty związane z reorganizacją mają wynieść nawet 600 mln USD. Warto dodać, że aktualnie Sun posiada obecnie ok. 2 mld USD w gotówce.

Czytaj także:

Kryzys finansowy korzystny dla open source

Restrukturyzacji w AMD ciąg dalszy

Kryzys korzystnie wpływa na przyszłoroczne budżety IT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200