KE: Oracle utrudnia dochodzenie w sprawie fuzji z Sun

Neelie Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji skrytykowała postawę kierownictwa Oracle w trwającym postępowaniu sprawdzającym wpływ planowanego przejęcia Sun Microsystems na rynek dla rozwiązań bazodanowych.

Europejska komisarz twierdzi, że pomimo wcześniejszych obietnic Oracle nie dostarczył twardych dowodów na rzeczywisty brak bezpośrednich powiązań rynkowych między bazami Oracle i MySQL oraz potencjalnie wynikających stąd zaburzeń dla konkurencji wolnorynkowej lub, alternatywnie, propozycji rozwiązania ewentualnych problemów. Dochodzenie europejskiego regulatora trwa od września.

Wcześniej przedstawiciele Oracle zapowiadali, że planowana transakcja nie wpłynie bezpośrednio na konkurencyjność rynku baz danych. "Silniki baznodanowe Oracle i MySQL są przeznaczone do innych rozwiązań i dla różnych segmentów rynku. Jako takie nie są bezpośrednimi konkurentami" - mówił we wrześniu br. Larry Ellison, prezes zarządu Oracle. Kategorycznie zaprzeczył on również doniesieniom na temat ewentualnego zamiaru sprzedaży praw do bazy MySQL w celu przyspieszenia procedur KE. Według ujawnionych informacji silnik tej bazy danych ma z czasem stać się m.in. podstawą oferty rozwiązań Oracle dla mniejszych firm. Zdaniem analityków skarga Neelie Kroes nienajlepiej wróży planom Oracle. Koncern zamierza m.in. wykorzystać rozwiązania Sun do nawiązania konkurencji na rynku sprzętowym z firmą IBM. Tymczasem na niepewnej sytuacji Sun Microsystem zyskują inni dostawcy sprzętu serwerowego - w tym HP i właśnie IBM. Władze Sun planują również kolejne redukcje zatrudnienia. Warto dodać, że wedle wstępnych planów fuzja Oracle i Sun miała być zakończona jeszcze latem br. Transakcja została już zaakceptowana m.in. przez amerykański Departament Sprawiedliwości oraz udziałowców obu koncernów. Przedstawiciele Oracle do tej pory nie skomentowali zarzutów unijnej komisarz. Chętnie komentują je jednak niezależni eksperci.

“Rozważania na temat dalszych losów Sun będą trwały przynajmniej do momentu zakończenia postępowania unijnego regulatora. Przedłużający się okres niepewności może w końcu doprowadzić do kompletnego paraliżu całego ekosystemu rozwiązań Sun Microsystems" - uważają analitycy firmy Gartner. Według Andrew Butlera sytuacja będzie się pogarszać do momentu opublikowania przez władze Oracle szczegółowych informacji na temat planów rozwoju rozwiązań Sun. Paradoks całej sprawy polega zaś na tym, że kierownictwo Oracle nie zamierza ujawniać swoich planów głównie ze względów konkurencyjnych. "Wszystko wskazuje na to, że Komisja Europejska wolałaby nie widzieć w strukturze Oracle odrębnego działu wyspecjalizowanego w rozwiązaniach wykorzystujących MySQL" - dodaje George Weiss z firmy Gartner. Analitycy tej firmy podzielają opinię kierownictwa Oracle - ich zdaniem fuzja Sun i Oracle nie naruszy konkurencyjności na rynku rozwiązań bazodanowych.

Jednak według przeciwników planowanej transakcji Oracle posiadając w swojej ofercie dwa - potencjalnie konkurujące ze sobą rozwiązania bazodanowe - będzie nawet mimowolnie działał na niekorzyść jednego z nich. “Jeśli władze koncernu uzyskają zgodę na przejęcie MySQL to najprawdopodobniej z czasem zaczną działać na rzecz ograniczenia tempa rozwoju funkcjonalności i wydajności tej platformy bazodanowej. To z kolei będzie na szkodę użytkownikom oprogramowania opartego na bazie MySQL" - uważa Richard Stallman, twórca projektu GNU i propagator idei open source. Zdania w kwestii wpływu fuzji obu koncernów na rynek bazodanowy są bardzo podzielone. Wątpliwości KE są uzasadnione m.in. według Michaela "Monty" Wideniusa, jednego z twórców MySQL. Przeciwne zdanie ma Marten Mickos, były dyrektor generalny firmy MySQL.

Czytaj też:

Open World 2009 - Oracle rozdaje miliony dolarów

Publiczna beta Microsoft Office 2010 już za miesiąc

Rekordowe wyniki Apple w III kwartale

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200