"Pozwólcie firmie Oracle kupić Suna"

W oficjalnym liście otwartym do Komisji Europejskiej Marten Mickos, były dyrektor generalny firmy MySQL, a później wiceprezes działu baz danych Sun Microsystems skrytykował europejskiego regulatora za opóźnianie planowanej fuzji Sun i Oracle.

Marten Mickos, który przez 8 lat począwszy od 2001 roku kierował szwedzką firmą MySQL Otwarcie stwierdził, że przedłużające się procedury związane z opiniowaniem wpływu zapowiedzianej w kwietniu br. transakcji noszą znamiona działania ograniczającego konkurencyjność na rynku baz danych, którą Komisja Europejska zamierza chronić. Niezależnie od tego Marten Mickos przyznaje zasadność wątpliwości regulatora w związku z potencjalnym negatywnym wpływem konsolidacji rynku rozwiązań bazodanownych. Po przejęciu Sun Microsystems w rękach koncernu Oracle znajdzie się bowiem najpopularniejsza baza danych open source.

Według niego o ile zapowiedziana fuzja nie będzie miała większego wpływu na konkurencję na rynku rozwiązań bazodanowych, to zwlekanie z decyzją KE - może negatywnie wpłynąć na sytuację firmy Sun oraz tempo rozwoju środowiska MySQL. Mickos jest zdania, że przedłużające się dochodzenie przeczy zamiarowi wspierania konkurencyjności - zwłaszcza w odniesieniu do koncernu Sun, który boryka się z problemami finansowymi. “Każdy dodatkowy dzień niepewności w sprawie dalszych losów firmy Sun jest potencjalnie bardzo szkodliwy dla wszystkich gałęzi jej działalności. Wobec tego opóźnienia w realizacji procedur działają wbrew słusznemu celowi postępowania" - uważa były dyrektor generalny MySQL. Warto nadmienić, że przedstawiciele koncernu Oracle szacują, że w wyniku przedłużających się procedur Sun Microsystems traci 100 mln USD miesięcznie.

Marten Mickos odszedł z Sun Microsystems w lutym br. Swoją decyzję argumentował nadmiarem prac administracyjnych i niektórymi zasadami typowymi dla dużej korporacji. Miały one ograniczać możliwości twórczego rozwoju oprogramowania MySQL. Jednocześnie Mickos uważa, że biznesowe powody przemawiają za koniecznością rozwoju środowiska MySQL przez Oracle co najmniej na takich samych zasadach, na jakich rozwój ten był wspierany przez Sun Microsystems, a wcześniej przez firmę MySQL. Na potwierdzenie swoich przypuszczeń Mickos przytacza przykład zrealizowanego w 2005 roku przejęcia przez Oracle mechanizmów InnoDB fińskiej firmy Innobase Oy. Algorytmy związane ze sposobem składowania danych są integralną częścią silnika MySQL. "Od czasu przejęcia przez Oracle mechanizm InnoDB jest stale rozwijany i wspierany znacznymi nakładami finansowymi. Pośrednio przekłada się to na umocnienie pozycji rynkowej MySQL" - twierdzi Marten Mickos. Podkreśla również, że to członkowie społeczności skupionej wokół środowiska MySQL mają większy wpływ na jego rozwój, aniżeli formalny właściciel praw do technologii. Zamiar kontynuacji rozwoju MySQL potwierdza również Larry Ellison, prezes Oracle.

Fuzja z Oracle w lipcu br. zyskała aprobatę udziałowców Sun Microsystems. Miesiąc później zgodę na jej przeprowadzenie wyrazili przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Decyzja Komisji Europejskiej zapadnie najpóźniej w styczniu 2010 roku.

Czytaj też:

IBM na celowniku Oracle

Dell nadal oszczędza i zamyka fabrykę w Stanach

Microsoft kontra Unia Europejska. Osiągnięto porozumienie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200