Informacje leżą na ulicy

Piotr Kołodziejczyk sekretarz Miasta Poznania, gdzie radni nie dostają już w ogóle dokumentów papierowych dowodzi, że koszt przetworzenia informacji w czynnym całą dobę samoobsługowym portalu urzędu pozwala istotnie zaoszczędzić na obsłudze mieszkańców, którzy nie muszą już z każdym drobiazgiem przychodzić do urzędu. Wychodząc z założenia, że procedury administracyjne należy interpretować na korzyść mieszkańców, w Poznaniu krok po kroku wyłuskuje się przypadki, kiedy to mieszkaniec bywa niepotrzebnie posłańcem dokumentów pomiędzy różnymi jednostkami organizacyjnymi urzędu.

Współpraca

Biznes może urzędom dać więcej niż doświadczenie nowoczesnej organizacji. Przydatne mogą być niektóre informacje gromadzone przez przedsiębiorców dla własnych celów. Operatorzy monitorują np. ruch w sieciach telekomunikacyjnych, sposób wykorzystania usług, lokalizację abonentów komórkowych, obecność zagranicznych użytkowników, korzystających z roamingu. Jest to im niezbędne dla optymalizacji zasobów sieciowych, zachowania ciągłości świadczenia usług. Tego rodzaju zagregowane informacje mogłyby być przydatne miastom dla planowania inwestycji, obiektów użyteczności publicznej, działania służb komunalnych, systemów transportu. Ewentualna współpraca mogłaby być obopólnie korzystna, zbliżając strony do rozwiązywania problemów, jakie mają operatorzy realizując inwestycje w miastach, o czym mówił Wojciech Apel ze Śląskich Sieci Światłowodowych.

Barterowa wymiana informacji jest również drogą do przełamywania barier we współpracy pomiędzy urzędami, których nie wiąże relacja podległości. Poznań udostępnił np. innym gminom województwa możliwość korzystania narzędzi edukacyjnych przygotowanych w sieci wewnętrznej. Piotr Kołodziejczyk uważa, że może częściowo dzięki temu udało się sporządzić cyfrowy system GIS, który zawiera mapy gmin graniczących z miastem, czego brak jest bolączką wielu innych miast. Z kolei w Trójmieście udało się uzgodnić zasady realizacji systemu zielonej fali sygnalizacji świetlnej. Obiecująca dla miast jest też współpraca z lokalnymi uczelniami, które prowadzą projekty badawcze na temat wykorzystania i optymalizacji miejskich systemów informacyjnych.


TOP 200