AMD coraz bliżej zysków

Trzeci kwartał trwającego roku obrachunkowego firma AMD zamknęła stratą rzędu 118 mln USD. Ujemny wynik finansowy to w dużej mierze wynik jednorazowych odliczeń. Na skutek wzrostu sprzedaży mikroprocesorów oraz układów graficznych rentowność firmy uległa poprawie.

W trzecim kwartale br. obroty AMD wyniosły ok. 1,62 mld USD wobec 1,4 mld USD rok wcześniej. Kwartalne przychody spółki były również nieznacznie wyższe od prognoz niezależnych analityków. Głównym źródłem przychodów firmy była sprzedaż mikroprocesorów. Kwartalne wpływy z tego tytułu wyniosły 1,23 mln USD. Oznacza to wzrost rzędu 13 proc. w skali roku. O 33 proc. w skali roku zwiększyły się również obroty AMD na rynku układów graficznych. W minionym kwartale przychody z tego tytułu przekroczyły 390 mln USD i były o 33 proc. wyższe niż przed rokiem. Pomimo wzrostu sprzedaży trzeci kwartał trwającego roku obrachunkowego firma AMD zamknęła stratą rzędu 118 mln USD.

Zdaniem przedstawicieli firmy ujemny wynik finansowy to w dużej mierze pochodna odliczeń związanych z wydzieleniem działalności produkcyjnej do spółki zależnej GlobalFoundries. Od marca ubiegłego roku firma AMD koncentruje się na działaniach badawczo-rozwojowych. Wynik finansowy spółki po wykluczeniu jednorazowych kosztów kształtowałby się na poziomie ok. 108 mln USD zysku. Warto dodać, że w analogicznym okresie ubiegłego roku firma AMD zanotowała stratę rzędu 128 mln USD.

Władze spółki spodziewają się, że przychody za czwarty kwartał br. będą zbliżone do obrotów za trzeci kwartał. Spodziewany jest jednak wzrost sprzedaży układów dedykowanych dla komputerów osobistych oraz wielordzeniowych procesorów serwerowych. W przyszłym roku zadebiutować mają również układy AMD oparte na architekturze Bulldozer. Kolejne miesiące mają też przynieść dalszy wzrost sprzedaży związany m.in. z wprowadzeniem na rynek procesorów rodziny Fusion. Zapowiadana od dawna linia procesorów AMD ma wykorzystywać technologie przetwarzania równoległego i stanowić połączenie jednostek CPU i GPU w jednym układzie. Procesory linii Fusion mają również charakteryzować się wysoką wydajnością energetyczną. Jako takie mają skutecznie konkurować z układami koncernu Intel przeznaczonymi dla urządzeń przenośnych.

Czytaj też:

AMD traci udziały w rynku rozwiązań serwerowych

Rekordowa sprzedaż procesorów Intela

Chińskie superkomputery w natarciu

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200