AMD traci udziały w rynku rozwiązań serwerowych

Firma AMD zanotowała znaczący spadek udziału w światowym rynku procesorów serwerowych opartych na architekturze x86. Statystycznie sercem dziewięciu na dziesięć serwerów architektury x86 sprzedanych w drugim kwartale br. są układy firmy Intel. Tylko jedna na dwadzieścia takich maszyn korzysta z rozwiązań AMD.

Z analiz IDC wynika, że w drugim kwartale br. Intel kontrolował ok. 93,5 proc. rynku procesorów serwerowych. To wzrost o niecałe 4 proc. w skali roku. Co ciekawe o zbliżoną wartość zmniejszył się udział rynkowy AMD. Udziały rynkowe tej firmy są obecnie szacowane na ok. 6,5 proc. wobec 10,1 proc. rok wcześniej. Analitycy spodziewają się jednak wzrostu sprzedaży serwerowych układów AMD w kolejnych miesiącach. Szczególną popularnością mają cieszyć się m.in. maszyny wykorzystujące wyposażone w 8 lub 12 rdzeni układu Opteron.

Według ekspertów spadek sprzedaży rozwiązań serwerowych AMD jest związany m.in. z trwającą od ponad roku zmianą modelu biznesowego. W innych segmentach rynku układów x86 AMD notuje wzrosty. Ogółem pod kątem liczby sprzedanych układów architektury x86 w drugim kwartale br. AMD kontrolował 19 proc rynku. To o 0,2 proc. więcej niż trzy miesiące wcześniej. Z analiz IDC wynika również, że w drugim kwartale 2010 roku ogólna liczba sprzedanych procesorów architektury x86 była o 30,8 proc. wyższa niż przed rokiem. Największe wzrosty dotyczyły układów przeznaczonych dla komputerów mobilnych. Udziały AMD w tym sektorze wzrosły do 13,7 proc. W fabrykach firmy Intel wyprodukowano natomiast 86,1 proc. procesorów mobilnych. To o niecały 1 proc. mniej niż przed rokiem.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Od marca 2009 roku firma AMD odpowiada głównie za działania badawczo-rozwojowe. Działalność produkcyjna jest realizowana przez spółkę zależną GlobalFoundries. Realizowane zmiany przyczyniły się do wzrostu rentowności firmy. Ostatni kwartał 2009 roku był pierwszym od trzech lat okresem rozliczeniowym, kiedy przychody AMD były wyższe od kosztów funkcjonowania. Trend ten utrzymał się również w pierwszych trzech miesiącach 2010 roku. Drugi kwartał br. firma AMD zamknęła z relatywnie niewielką stratą rzędu 43 mln USD. Warto dodać, że w kwietniu br. przedstawiciele AMD zapowiedzieli zamiar stworzenia biznesowego ekosystemu skupionego wokół rozwiązań wykorzystujących technologię przetwarzania równoległego Fusion. Planowane są m.in. przejęcia dostawców sprzętu oraz producentów oprogramowania. Zapowiadane działania kierownictwa AMD mają przyczynić się do szybkiej popularyzacji układów wykorzystujących mechanizmy Fusion.

Czytaj też:

Google App Engine wreszcie wieloinstancyjny

Teradata inwestuje w zaawansowane przetwarzanie SQL

Nowa inicjatywa odpowiedzią na problemy z licencjonowaniem kodu open source

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200