SAP zainteresowany kupnem firmy Red Hat?

Pogłoski dotyczące potencjalnego przejęcia firmy Red Hat przez większy koncern z branży IT pojawiają się regularnie co kilka miesięcy. W przeszłości mówiło się, że Red Hat zostanie sprzedany firmom takim jak Oracle i IBM. Teraz mówi się o fuzji z koncernem SAP.

Przedstawiciele firm Red Hat i SAP nie komentują spekulacji na temat ewentualnej fuzji. Nie wykluczają jednak przejęć mniejszych firm. "Przejęcia są częścią strategii rynkowej SAP. W najbliższym czasie nie planujemy jednak tak dużej transakcji jak w przypadku firmy Sybase" - zapewniał w połowie sierpnia Jim Hagemann Snabe, jeden z dwóch dyrektorów generalnych SAP. Podczas tegorocznej konferencji SAPPHIRE zapowiadano, że nowa strategia rozwoju oprogramowania SAP będzie ukierunkowana przede wszystkim na zacieśnianie relacji z klientami oraz partnerami. SAP chce angażować w rozwój własnej oferty jak największą liczbę partnerów technologicznych. Przedstawiciele kierownictwa SAP niejednokrotnie powtarzali, że w gronie klientów firmy znajduje się duża grupa użytkowników heterogenicznych środowisk IT. W takim przypadku ewentualna fuzja firm SAP i Red Hat nie byłaby pozbawiona sensu. Oznaczałaby bowiem, że w ofercie SAP znajdą się rozwiązania w zakresie wirtualizacji, oprogramowania warstwy pośredniej i wreszcie aplikacji dedykowanych dla środowiska Linux.

Analitycy wypowiadają się na temat potencjalnej fuzji obu firm dość sceptycznie. Ich zdaniem przyczyniłaby ona się do nadmiernego rozszerzenia oferty SAP na segmenty branży IT, które nie leżą w obszarze zainteresowania kierownictwa niemieckiego giganta - zwłaszcza po przejęciu firmy Sybase. "Ewentualnej fuzji mógłby towarzyszyć szereg niepokojących sygnałów dla dotychczasowych klientów obu firm. Oznaczałaby ona bowiem poważne zmiany w planach rozwoju konkretnych technologii z oprogramowaniem SAP NetWeaver na czele. Tymczasem jeszcze miesiąc temu przedstawiciele SAP podkreślali, że platforma ta będzie rozwijana. Moim zdaniem SAP i Red Hat będą nadal pielęgnować stosunki partnerskie i na tym koniec" - mówi Ray Wang, analityk firmy Altimeter Group. Niezależnie od tego zdaniem analityków firmy Forrester Research platforma NetWeaver w coraz większym stopniu odstaje od konkurencyjnych rozwiązań klasy middleware. W gronie potencjalnych partnerów SAP w zakresie oprogramowania warstwy pośredniej wymieniane m.in. firmy IBM i Microsoft.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Przedstawiciele SAP nie ukrywają tymczasem, że niemiecki koncern zamierza bliżej niż do tej pory współpracować ze społecznością open source. Niemiecki koncern obecnie angażuje się m.in. w rozwój projektu Eclipse. Firma należy również do Apache Software Foundation. Nieznane są jednak szczegółowe informacje dotyczące planu zacieśnienia współpracy ze społecznością open source. “Do tej pory SAP nie dał się poznać jako firma specjalnie zaangażowana w ruch open source. Niemiecki koncern nie zwykł również kupować dostawców niskopoziomowych rozwiązań. Fuzja z firmą Sybase to wyjątek" - mówi Michael Coté, analityk firmy Redmonk. Jego zdaniem działania kierownictwa SAP pokazały, że firma wybiera strategię rozwoju w drodze akwizycji głównie w celu wejścia na nowe rynki, istotnego rozszerzenia oferty lub chęci integracji nowatorskich rozwiązań w własnymi produktami. "Spodziewam się, że w kolejnych miesiącach władze SAP skupią się raczej na realizacji planów związanych z przejęciem firmy Sybase. Jeśli jednak niemiecki koncern szykuje się do kolejnego przejęcia, to potencjalnym obiektem takiej transakcji byłby raczej dostawca rozwiązań oferowanych w modelu usługowym" - twierdzi Michael Coté.

Poza firmą Sybase w swojej historii niemiecki gigant wchłonął m.in. firmy Business Objects i TomorrowNow. Niewykluczone, że z związku z działalnością drugiej ze wspomnianych firm niemiecki gigant będzie zmuszony zapłacić gigantyczne odszkodowanie koncernowi Oracle. W kwietniu br. zapowiedziano również zamiar przejęcia niemieckiej firmy TechniData wyspecjalizowanej w rozwiązaniach związanych z przepisami BHP i ochroną środowiska.

W 2010 roku finansowym przychody firmy Red Hat wyniosły ok. 750 mln USD. Giełdowa wartość spółki jest obecnie szacowana na ok. 6,5 mld USD. Wartość ewentualnej transakcji musiałaby być jednak nieco wyższa m.in. przez wzgląd na premie dla akcjonariuszy. Warto nadmienić, że jednym z udziałowców firmy Red Hat jest fundusz inwestycyjny SAP Ventures.

Czytaj też:

Co Oracle pokaże podczas JavaOne?

Nadchodzi druga młodość Delphi

Intel kupuje McAfee

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200