Co dalej z SAP NetWeaver?

Według analityków opracowane przez SAP oprogramowanie warstwy pośredniej w coraz większym stopniu odstaje od rozwiązań konkurentów. Niemiecki koncern nie zamierza jednak rezygnować z własnej platformy middleware.

Zdaniem analityków firmy Forrester Research klienci niemieckiego koncernu nie powinni planować rozwoju własnej infrastruktury IT pod kątem wykorzystania platformy SAP NetWeaver. "Faktem jest, że na przestrzeni kilku ostatnich lat firmie SAP nie udało się stworzyć wszechstronnej i rozbudowanej platformy pośredniczącej. Platforma ta miała być bezpośrednim konkurentem dla rozwiązań middleware oferowanych przez rywali takich jak Oracle, czy IBM. Dziś wizja takiej bezpośredniej konkurencji jest raczej mglista" - mówi John Rymer, analityk Forrester Research.

Nie wyklucza on kategorycznie, że SAP zdecyduje się przeznaczyć dodatkowe środki na rozwój środowiska NetWeaver. Jednak za bardziej prawdopodobną strategię rozwoju SAP w tym zakresie uznaje nawiązanie strategicznego partnerstwa z innymi dostawcami rozwiązań warstwy pośredniej. W gronie potencjalnych partnerów SAP w zakresie middleware John Rymer wymienia m.in. firmy IBM i Microsoft. "Istnieje też niewielka szansa, że SAP zdecyduje się wykorzystać rozwiązania rozwijane przez koncern Oracle" - twierdzi analityk. Podkreśla przy tym, że niemiecki gigant korzysta już m.in. z rozwiązań bazodanowych swojego największego konkurenta na rynku systemów klasy ERP. Inną ścieżką rozwoju byłoby wykorzystanie rozwiązania rozwijanego na licencji open source.

Według analityków firmy Forrester Research klienci SAP powinni unikać tworzenia rozbudowanych systemów informatycznych na bazie oprogramowania pośredniczącego NetWeaver. "Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z technologii SAP do rozwoju funkcjonalności aplikacji biznesowych tego producenta. Jednak na dłuższą metę możliwości NetWeaver stają się niewystarczające" - mówi John Rymer. Z taką opinią zgadza się również wielu innych obserwatorów rynku. Jednocześnie przedstawiciele SAP podkreślają swoje zaangażowanie w rozwój platformy NetWeaver. "Jest to fundamentalna technologia dla większości naszych systemów. Zamierzamy skoncentrować się na wielu innowacjach w zakresie tej platformy, która pozostanie naszą platformą middleware" - podkreślają przedstawiciele SAP.

Szczegółowe informacje na temat planów rozwoju platformy NetWeaver i innych rozwiązań niemieckiego koncernu mają być ujawnione podczas majowej konferencji Sapphire. Już dziś wiadomo jednak, że SAP chce zmienić wizerunek i bardziej niż dotychczas koncentrować się na wykorzystaniu nowych technologii. Zgodnie z zapowiedziami Hasso Plattnera, współzałożyciela i prezesa rady nadzorczej SAP, niemiecki gigant zaczyna wdrażać m.in. zwinne praktyki programistyczne i rozszerzać ofertę o aplikacje oferowane w formie usług. Trwająca wewnętrzna reorganizacja ma zaś na celu uproszczenie struktury kierowniczej. Cały niemiecki koncern, jak i oferowane przez niego oprogramowanie mają być bardziej elastyczne. Niewykluczone, że to właśnie modernizacja środowiska NetWeaver będzie pierwszym etapem do osiągnięcia tego celu.

Czytaj też:

SAP BI OnDemand: analityka dla zwykłych ludzi

Java będzie bardziej otwarta i modularna

Wdrożenia ERP - drogie, opóźnione i ...

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200