SAP ujawnia swoje zamiary wobec Sybase

Niemiecki gigant zamierza skoncentrować się na wykorzystaniu rozwiązań firmy Sybase do umocnienia pozycji na rynku oprogramowania mobilnego. Planowana jest również bliższa integracja rozwiązań bazodanownych Sybase m.in. z oprogramowaniem SAP Business Suite.

Przedstawiciele SAP poinformowali o zamiarze przejęcia firmy Sybase w połowie maja br. Dwa miesiące później warunki fuzji zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. Teraz SAP zaczyna stopniowo realizować plany dotyczące wykorzystania rozwiązań Sybase do realizacji własnych celów biznesowych. Z ujawnionych informacji wynika, że strategia SAP zakłada m.in. stworzenie innowacyjnej platformy mobilnej, która miałaby być kompatybilna ze wszystkimi ważniejszymi systemami operacyjnymi przeznaczonymi dla urządzeń przenośnych.

Nowe środowisko mobilne SAP miałoby również upraszczać wdrożenie oprogramowania biznesowego niezależnie od sposobu w jaki sposób będzie ono wykorzystane. Plany zakładają bowiem m.in. jednoczesną obsługę rozwiązań instalowanych na terminalach przenośnych oraz aplikacji oferowanych w formie usługi. "Naszym celem będzie oferowanie nowych aplikacji mobilnych w jak najbardziej płynny i elastyczny sposób" - podkreśla Vishal Sikka, dyrektor ds. technologii w SAP. Według niego nowa platforma będzie również rozwijana pod kątem maksymalnego uproszczenia prac programistycznych. Przedstawiciele SAP zapowiadają, że nowe rozwiązania będą licencjonowane w sposób przyjazny dla klientów obu firm. Jednak szczegółowych informacji na temat nie ujawniono.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Przedstawiciele SAP podkreślają również, że firmy SAP i Sybase w przeszłości blisko współpracowały w zakresie rozwoju aplikacji mobilnych. Połączenie obu firm ma przyczynić się do przyspieszenia prac badawczo-rozwojowych w tej dziedzinie. Niezależnie od tego Sybase ma działać jako samodzielny podmiot. Takie rozwiązanie ma być najkorzystniejsze dla obu firm oraz dla dotychczasowych klientów firmy Sybase. "W ten sposób nie zmieni się nasza kultura organizacyjna, ale będziemy w stanie wykorzystać efekty fuzji z SAP" - twierdzi John Chen, dyrektor generalny firmy Sybase. Jednocześnie strategia SAP nie zakłada bezpośredniego portowania oferowanych obecnie systemów biznesowych do urządzeń mobilnych. "Zakładamy, że terminale przenośne będą kolejnym interfejsem obsługi dla naszych systemów" - mówi Jim Hagemann Snabe, wicedyrektor generalny niemieckiego koncernu. Jego zdaniem dodatkowe korzyści wynikające z przejęcia Sybase objawią się w zakresie umocnienia pozycji SAP na rynkach krajów rozwijających się z regionu Azji i Pacyfiku. Amerykańska spółka dysponuje bowiem sporą bazą klientów z takich krajów. Zdaniem przedstawicieli władz niemieckiego koncernu fuzja z firmą Sybase przyczyni się m.in. do zwiększenia sprzedaży systemu Business ByDesign w Chinach.

Ujawniono również informacje dotyczące planu certyfikacji środowiska bazodanowego Sybase Adaptive Server Enterprise pod kątem platformy SAP Business Suite. Ewentualne prace rozwojowe mają zostać zakończone w pierwszej połowie przyszłego roku. Na dalszą przyszłość zaplanowano również działania mające na celu zapewnienie jak największej kompatybilności rozwiązań bazodanowych Sybase z systemami SAP Business Warehouse, Business Objects Data Services i rozwiązaniami analitycznymi SAP. Przedstawiciele niemieckiego koncernu nie wykluczają również, że podobne działania zostaną podjęte w stosunku do innych systemów biznesowych z platformą SAP ERP R/3 na czele. "Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły" - zapewnia Vishal Sikka. Według niego niezależnie od planów związanych z systemami bazodanowymi Sybase wspierane będą również inne bazy danych, w tym także baza MaxDB. Vishal Sikka podkreśla również, że obecnie nie jest również planowane wycofanie ze sprzedaży jakichkolwiek produktów firmy Sybase. "Nie wykluczamy natomiast, że nasze własne technologie z zakresu mobilnego oprogramowania pośredniczącego staną się w przyszłości częścią oprogramowania Sybase" - mówi dyrektor ds. technologii SAP. Obie firmy mają również wspólnie pracować nad rozwojem technologii z zakresu przetwarzania danych w pamięci operacyjnej. Na początku czerwca br. niemiecki koncern zapowiedział znaczące inwestycje w zakresie rozwoju i wykorzystania technologii in-memory we własnych systemach.

Czytaj też:

SAP: Business ByDesign wreszcie gotowy

HP i Sybase wspólnie pracują nad rozwiązaniami analitycznymi

Intel z McAfee, czyli antywirus w procesorze?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200