Oracle stawia na integrację

Premiery nowych wersji oprogramowania, prezentacja drugiej odsłony Oracle Database Machine oraz zapowiedź wprowadzenia na rynek w przyszłym roku pakietu aplikacji Fusion Applications - to najważniejsze nowości przedstawione w październiku przez Oracle’a na dorocznej konferencji OpenWorld. Przyciągnęła ona ponad 40 tys. uczestników, a także setki firm, które prezentowały swoją ofertę i nowe produkty na stoiskach w dwóch ogromnych halach wystawowych w centrum San Francisco.

Konferencja rozpoczęła się od plenarnego wystąpienia Scotta McNeally’a, prezesa Sun Microsystems, który skoncentrował się na przedstawieniu innowacyjności i osiągnięć swojej firmy, jednocześnie cytując wcześniejsze wypowiedzi Larry’ego Ellisona, prezesa Oracle’a, z uznaniem wypowiadającego się o technologiach programowych i sprzętowych Suna. Na scenie pojawił się też Larry Ellison i zapewnił, że zarówno oprogramowanie jak i technologie sprzętowe, które Oracle przejmie wraz z firmą Sun Microsystems będą nie tylko rozwijane, ale przeznaczone środki finansowe będą większe niż mógł poświęcić sam Sun. Ma to dotyczyć przede wszystkim serwerów i procesorów SPARC, platformy Java, systemu Solaris, a także oprogramowania Open Office i MySQL.

Larry Ellison zdecydowanie też zapowiedział, że Oracle zamierza inwestować w technologie sprzętowe, co wywoływało dotąd dużo wątpliwości wśród analityków rynku.

Oracle stawia na integrację

Larry Elison prezentował porównania, świadczące o przewadze Exadata Database Machine nad ofertami konkurencyjnymi.

Przejęcie produktów i technologii opracowanych przez Sun Microsystems ma rozszerzyć zakres oferty Oracle’a i w efekcie zwiększyć obroty firmy do poziomu przekraczającego 50 mld USD w okresie najbliższych 5 lat. Pierwsze, pozytywne efekty finansowe fuzji mają się pojawić w ok. pół roku po zrealizowaniu fuzji. Tak wygląda plan biznesowy Oracle’a związany z przejęciem Suna.

Jednocześnie przedstawiciele Oracle’a zapowiadają, że można oczekiwać kolejnych przejęć firm specjalizujących się w rozwiązaniach sprzętowych, choć trudno się spodziewać, by były to tak duże transakcje, jak ta związana z Sun Microsystems.

Świetlana przyszłość dla technologii Suna?

Większość dużych producentów sprzętu stara się rozszerzać swoje oferty przede wszystkim w kierunku usług. Pod tym względem Oracle ma inne plany. Usługi mają obecnie ok. 20-proc. udział w obrotach firmy i Larry Ellison uważa, że jest to wystarczający wynik i nie ma konieczności jego zwiększania. Natomiast wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań sprzętowych opracowywanych przez inżynierów Sun Microsystems daje szansę na szybkie zwiększenie obrotów, zwłaszcza że Oracle nie chce koncentrować się na sprzedaży samych serwerów lub pamięci masowych, a przede wszystkim zintegrowanych rozwiązań, takich jak Database Machine Exadata, która integruje serwery, pamięci masowe, elementy sieciowe i oprogramowanie.

Dlatego też Oracle zamierza zainwestować m.in. w dalszy rozwój serii procesorów SPARC. Jako najważniejsze kierunki rozwoju tej technologii wymieniane jest przede wszystkim ulepszanie funkcji związanych z bezpieczeństwem oraz zwiększanie wydajności tych układów przy obsłudze aplikacji Java. W efekcie może to pozwolić na dopasowanie funkcji sprzętu i oprogramowania w celu uzyskania wyjątkowo wysokiej wydajności systemów.

Wsparcie dla układów SPARC nie oznacza jednak, że Oracle zamierza rezygnować ze współpracy z Intelem. Najnowsze, zaprezentowane we wrześniu i chyba najczęściej promowane przez niego podczas OpenWorld rozwiązanie, czyli Database Machine Exadata 2, wykorzystuje serwery Sun, ale z procesorami Intel Xeon 5500.

Plany przejęcia Suna przez Oracle’a wzbudziły wątpliwości Komisji Europejskiej przede wszystkim dotyczące przyszłości bazy danych MySQL - europejskiego oprogramowania open source, do którego prawa przejął wcześniej Sun. Podczas OpenWorld Larry Ellison starał się więc zapewnić, że MySQL nie jest konkurencją dla baz danych Oracle, a raczej dla Microsoft SQL i dlatego firma zamierza nie tylko wspierać rozwój tego oprogramowania, ale lecz także zwiększyć poziom finansowania tego projektu w porównaniu ze środkami, które przeznaczał Sun Microsystems. Podobnie ma być ze wsparciem dla pakietu aplikacji biurowych Open Office.

Innym produktem, który Oracle chce rozwijać i promować są Sun Ray - terminale typu cienki klient przed laty opracowane przez Suna, które wciąż jednak nie zdobyły masowej popularności.

Jeśli chodzi o platformę Java, a także Solaris OS, który jest systemem często wykorzystywanym właśnie przez użytkowników baz danych Oracle, to nie budzi większych wątpliwości, że dalszy rozwój tych technologii leży w interesie Oracle’a, co potwierdza Larry Ellison.

Wątpliwości dotyczą jednak takich produktów, jak Sun Application Server, narzędzi IDE oraz zapowiadanej przez Sun platformy cloud computing, bo technologie te są rozwijane równolegle przez Oracle’a. OpenWorld nie przyniósł tu jednak odpowiedzi i wciąż nie wiadomo jaka będzie przyszłość tego oprogramowania. Podczas konferencji przedstawiciele Oracle’a unikali podania informacji o swoich planach, twierdząc, że będą one podjęte dopiero po zatwierdzeniu i zrealizowaniu transakcji przejęcia Sun Microsystems.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200