Gartner: w przyszłym roku open source w każdej firmie

Z analiz firmy Gartner wynika, że obecnie aplikacje udostępniane na licencji open source są wykorzystywane przez 85 proc. firm z całego świata. W przyszłym roku odsetek ten ma zbliżyć się do 100 proc. Eksperci ostrzegają jednak przed ewentualnymi negatywnymi skutkami zbyt szybkiej popularyzacji tego rodzaju aplikacji.

Według analityków oprogramowanie open source jest w różnym zakresie wykorzystywane do obsługi najważniejszych procesów biznesowych - m.in. finansów, analityki biznesowej i CRM. Nawet najprostrze aplikacje open source są wykorzystywane jako darmowe uzupełnienie funkcjonalności posiadanych systemów ERP. Stosunkowo powoli wzrasta popularność rozbudowanych aplikacji biznesowych tworzonych na licencji open source.

Z opublikowanego raportu wynika, że otwarte oprogramowanie zyskuje na popularności w zastosowaniach biznesowych przede wszystkim z powodu niższych całkowitych kosztów użytkowania i możliwości samodzielnego rozwijania aplikacji wedle własnych potrzeb. Istotna jest również większa częstotliwość aktualizacji i rozwoju funkcjonalności. Z opublikowanych informacji wynika również, że niektóre firmy decydują się na wdrożenie biznesowego oprogramowania open source, w celu uniezależnienia się od pojedynczego dostawcy.

Autorzy raportu wskazują przede wszystkim na konieczność monitorowania rodzaju i sposobu wykorzystywania oprogramowania open source na potrzeby biznesu, wprowadzanych zmian oraz źródeł pochodzenia aplikacji. To zaś wymaga dodatkowych nakładów pracy i może być źródłem określonych kosztów. Zdaniem analityków obecnie brakuje zwłaszcza wiedzy na temat różnic pomiędzy poszczególnymi licencjami open source oraz wynikających z nich ograniczeń. Według ekspertów może to powodować istotne problemy legislacyjne, związane m.in. z ochroną własności intelektualnej autorów. Trzy na cztery firmy nie mają żadnych formalnych metod oceny przydatności i katalogowania wykorzystywanych aplikacji open source. Badanie przeprowadzone na przełomie maja i czerwca br. objęło prawie 300 firm z Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Czytaj też:

Kryzys korzystnie wpływa na przyszłoroczne budżety IT

Microsoft będzie oszczędzał i obniżał TCO oprogramowania

Kryzys finansowy korzystny dla open source

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200