Kryzys finansowy korzystny dla open source

Według Jima Whitehursta, prezesa firmy Red Hat, globalny kryzys finansowy może być niepowtarzalną szansą dla rozwoju i popularyzacji otwartego oprogramowania. Potwierdzeniem realnych korzyści wynikających z załamania rynków finansowych mają być m.in. wzrastające obroty firmy Red Hat.

Jim Whitehurst uważa, że kryzys na globalnym rynku finansowym oraz jego następstwa dla innych branż będą być może najważniejszym motorem rozwoju rynku oprogramowania open source w najbliższych latach. "Dla branży IT prognozowana recesja najpewniej oznacza mniej projektów i mniej kosztownych inwestycji. Tymczasem korzyści z użytkowania otwartego oprogramowania zyskują uznanie większej liczby firm" - mówi Jim Whitehurst. Potwierdzeniem tego zjawiska mają być wzrastające obroty firmy Red Hat. Tylko w drugim kwartale br. przychody koncernu wzrosły o 29 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2007 roku.

Co więcej, Whitehurst jest przekonany, że kryzys będzie miał bardzo korzystny wpływ na rozwój i popularyzację oprogramowania open source. Jego zdaniem oprogramowanie open source jest coraz częściej postrzegane jako sposób na ograniczenie kosztów funkcjonowania środowiska IT oraz realizacji niezbędnych inwestycji w informatykę. Niższe koszty zakupu, szkoleń i utrzymania otwartych systemów mogą stanowić istotny czynnik decydujący o wyborze alternatywnych, otwartych rozwiązań. "Nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja wpłynie pozytywnie na rozwój otwartego oprogramowania. Za kilka miesięcy przekonamy się czy obronną ręką wyjdą z niego również nasi konkurenci" - mówi Jim Whitehurst. Według niego do grona klientów Red Hat dołączają kolejne firmy, w których zamknięte rozwiązania takie jak WebLogic czy WebSphere są zastępowane przez platformę JBoss.

Zdaniem prezesa firmy Red Hat największy udział w zyskach mają przychody z sektora telekomunikacyjnego (12 proc. udziałów w przychodach), finansowego (10 proc.) i administracji rządowej (10 proc.). Właśnie na te sektory światowej gospodarki kryzys finansowy wpływa bezpośrednio i z największą siłą.

W rozwój oprogramowania open source coraz częściej angażują się również największe koncerny branży IT - m.in. IBM, Google, a nawet Microsoft. Możliwe więc, że załamanie globalnego rynku finansowego będzie początkiem globalnych oszczędności na IT - oszczędności rozumianych jako prób realizowania tych samych zadań przy mniejszych nakładach finansowych. To zaś może przyczynić się do popularyzacji otwartych technologii i standardów, ale także do zwiększenia tempa rozwoju całej branży informatycznej.

Czytaj też:

Red Hat wzmacnia SOA open source

Otwarcie w Ameryce i Europie

Red Hat: Microsoft szczeka, ale nie gryzie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200