Dell przeniesie produkcję z Irlandii do Polski?

Według nieoficjalnych doniesień Dell zamierza sprzedać większość własnych fabryk w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Produkcja miałaby być przekazana podwykonawcom. Tymczasem źródła cytowane przez Wall Street Journal donoszą, że koncern zamierza przenieść produkcję laptopów z irlandzkiej montowni do fabryki w Łodzi.

Cytowane przez WSJ źródła donoszą, że w ramach programu redukcji kosztów działalności, firma zamierza przenieść produkcję laptopów z Limerick w Irlandii do fabryki w Łodzi. Z informacji WSJ wynika, że Dell może mieć trudności ze sprzedażą montowni w Limerick. Z tego powodu może grozić jej likwidacja. Rzecznik koncernu odmówił komentarza na temat przyszłości irlandzkiej fabryki. Stwierdził jedynie, że Dell stale podejmuje działania umożliwiające optymalizację produkcji i dystrybucji. Irlandzka montownia została otwarta w 1991 roku. Obecnie zatrudnia ok. 3 tys. osób.

Jednocześnie największą zaletą polskiej fabryki mają być zdecydowanie niższe koszty pracy oraz korzystna lokalizacja. Zdaniem ekspertów łódzka fabryka laptopów może z powodzeniem przejąć większość produkcji realizowanej obecnie w irlandzkim zakładzie produkcyjnym. Koncern stale rozwija zdolności produkcyjne montowni. Do końca roku w łódzkiej fabryce mają być cztery linie produkcyjne. Pracę przy nich znajdzie w sumie niemal 3000 osób.W połowie wakacji pojawiły się pogłoski na temat planów bliskiej sprzedaży łódzkiej montowni firmie Foxconn. Przedstawiciele koncern szybko je zdementowali. Niewykluczone jednak, że ostatecznie i ta fabryka trafi w ręce podwykonawcy firmy Dell.

Nowa strategia rynkowa koncernu jest dowodem zmian zachodzących na rynku producentów komputerów. Dell, który jako pierwszy wprowadził na szeroką skalę produkcję wedle zasad lean manufacturing, teraz jest zmuszony do kolejnych oszczędności i wydzielenia produkcji poza własną organizację. Okazało się bowiem, że model biznesowy koncernu nie gwarantuje już przewagi konkurencyjnej. Generuje natomiast relatywnie wysokie koszty operacyjne. W związku z koniecznością zmodyfikowania strategii biznesowej na początku zeszłego roku na stanowisko dyrektora amerykańskiej firmy powrócił Michael Dell. Koncern posiada obecnie zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Malezji, Chinach, Indiach, Brazylii oraz w Polsce. Według analityków ze względu na wysokie koszty pracy koncern może mieć problemy z ewentualną sprzedażą fabryk w Stanach Zjednoczonych i Irlandii. W związku z tym to właśnie te montownie byłyby najbardziej zagrożone likwidacją. W połowie roku Dell zamknął fabrykę w Teksasie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200