Ciąg dalszy sporu SAP i Oracle

Oracle zamierza rozszerzyć pozew przeciw firmie SAP i TomorrowNow. W marcu 2007 roku Oracle oskarżył SAP m.in. o szpiegostwo przemysłowe i naruszenie zasad uczciwej konkurencji. Proces sądowy rozpocznie się najprawdopodobniej w 2010 roku.

W zeszłym roku amerykański koncern oskarżył pracowników, należącej do SAP, firmy TomorrowNow o nielegalne wykorzystywanie chronionych prawnie rozwiązań Oracle. Nowe zarzuty mają być m.in. potwierdzeniem tezy, że działo się to za zgodą władz koncernu SAP. "Wydaje się, że władze SAP od chwili przejęcia TommorowNow wiedziały o bezprawnych działaniach pracowników tej firmy, jednak ze względów biznesowych nie uczyniono nic w kierunku ich zaniechania" - napisano w oświadczeniu Oracle. Nie ujawniono jednak żadnych nazwisk.

Oracle zarzuca pracownikom firmy TomorrowNow m.in. wykorzystywanie oprogramowania i materiałów pobranych z systemu wsparcia technicznego Oracle do świadczenia konkurencyjnych usług wsparcia oraz tworzenia aplikacji sprzedawanych następnie pod marką SAP.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Jak cyfryzują się polskie przedsiębiorstwa
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO

Władze SAP przyznają, że w firmie TomorrowNow zdarzały się działania określone jako "jednorazowe incydenty". Jednak niezmiennie twierdzą, że były one podejmowane bez ich wiedzy, a oprogramowanie SAP nie narusza żadnych praw autorskich. Jednocześnie prawnicy niemieckiego producenta zarzucają władzom Oracle, że wyolbrzymiają zarzuty i niepotrzebnie przedłużają dochodzenie.

Druga strona twierdzi zaś, że naruszanie przysługujących jej praw autorskich było "normalną praktyką" TomorrowNow. Ponadto Oracle zapewnia, że dysponuje dużą liczbą dowodów, które mają świadczyć przeciwko firmom SAP i TomorrowNow. Rzekomo są wśród nich m.in. informacje świadczące o tym, że nielegalnie pobierano "ogromne wolumeny danych, których samo skopiowanie miało trwać tygodniami". Jako powód, koncern domaga się od firmy SAP m.in. uiszczenia opłat licencyjnych oraz pokrycia kosztów przedłużającego się dochodzenia.

Zdaniem obserwatorów cała sprawa jest elementem walki konkurencyjnej, której początki sięgają 2004 roku. Wtedy Oracle zakupił firmę PeopleSoft, a w odpowiedzi na ten ruch SAP kilka miesięcy później przejął TomorrowNow. Transakcja umożliwiła niemieckiemu koncernowi przejęcie części klientów, którzy wcześniej korzystali z rozwiązań Oracle.

Więcej na ten temat:

Oracle vs SAP: gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta

SAP nie zamierza układać się z Oracle

Oracle oskarża SAP o szpiegostwo na wielką skalę

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200