Oracle oskarża SAP o szpiegostwo na wielką skalę

Oracle złożył pozew przeciwko SAP o szpiegostwo przemysłowe i naruszenie zasad uczciwej konkurencji. Według treści pozwu, SAP miał wykraść tysiące chronionych prawem autorskim rozwiązań programistycznych i innych poufnych materiałów, opracowanych przez Oracle w ramach wsparcia technicznego dla własnych klientów.

"Sprawa dotyczy kradzieży przemysłowej na wielką skalę" - czytamy w pozwie Oracle złożonym przeciwko firmom: SAP, jej amerykańskiemu oddziałowi - SAP America, oraz należącej do niemieckiego koncernu firmie TommorowNow. Dowodem na nielegalne działania SAP i jej spółki zależnej mają być wielokrotnie powtarzające się połączenia z komputerowym systemem wsparcia technicznego Oracle Customer Connection. Według opublikowanej treści pozwu, SAP wykradł tysiące chronionych prawem autorskim rozwiązań programistycznych i innych poufnych materiałów, opracowanych przez Oracle jako wsparcie techniczne dla swoich klientów.

Należąca do SAP firma TomorrowNow zapewnia niezależną obsługę techniczną dla klientów korzystających z oprogramowania różnych firm, w tym także Oracle (aplikacje z rodzin PeopleSoft, Siebel i JD Edwards). Klienci Oracle, także ci obsługiwani przez TomorrowNow, płacąc za dostęp do stron Oracle Customer Connection otrzymują własne hasła, pozwalające na pobranie poprawek, aktualizacji i innych plików. W pozwie czytamy, że zdaniem Oracle pracownicy TomorrowNow bezprawnie posługiwali się hasłami, których ważność zbliżała się do końca, aby uzyskać dostęp do serwisu i nielegalnie pobrać publikowane w nim materiały.

Oracle twierdzi, że uwagę zwróciła niespotykana wcześniej ilość danych pobranych z płatnego serwisu wsparcia technicznego dla platform PeopleSoft i JD Edwards, w listopadzie i grudniu 2006 r. Z treści pozwu wynika, że pracownicy Oracle wykryli ponad 10 tysięcy nielegalnych połączeń z Oracle Customer Connection, dokonywanych z miejscowości Bryan w Teksasie, z adresu IP zarejestrowanego dla TomorrowNow. Po zablokowaniu dostępu dla tego adresu IP, nielegalne połączenia miały być realizowane z innego, również zarejestrowanego dla SAP America. Pod koniec 2006 r. z jednego konta pobierano dziennie ponad 1800 plików, podczas gdy normalnie użytkownicy nie ściągają ich więcej niż 20.

Według przedstawicieli Oracle, SAP nielegalnie zdobył kod źródłowy wielu poprawek, który następnie wykorzystywał oferując własne, tańsze usługi wsparcia technicznego dotychczasowym klientom Oracle, licząc na to, że przekona ich do przejścia na platformy proponowane przez siebie. Oracle składając pozew chce uniemożliwić firmie SAP wykorzystanie zdobytych materiałów, domaga się też procesu sądowego oraz oczekuje naprawienia wyrządzonych szkód, rekompensaty oraz pokrycia wszelkich kosztów związanych z procesem. Wśród klientów, na których konta logowano się z wymienionych adresów należących do SAP lub TomorrowNow wspomniano m.in. Honeywell International, Merck oraz OCE-Technologies BV.

Rzecznik SAP stwierdził, że oficjalne stanowisko firmy zostanie opublikowane w późniejszym terminie, kiedy prawnicy zdążą dokładnie przeanalizować pozew. Również przedstawiciele firmy Oracle nie udzielili dotychczas żadnych dodatkowych komentarzy.

SAP wykupił TomorrowNow w styczniu 2005 r. Wcześniej była to niezależna firma założona przez programistów, którzy odeszli z PeopleSoft w związku z planami przejęcia przez Oracle. W niedawnym wywiadzie dla serwisu IDG News, Andrew Nelson, dyrektor TommorowNow opisując powiązania jego firmy z SAP stwierdził, że tylko około jednego procenta klientów jego firmy korzysta z systemów autorstwa Oracle.

David Dobrin, prezes B2B Analysts, firmy zajmującej się analizą rynku IT jest zdania, że kierownictwo SAP, ani TomorrowNow nie ma nic wspólnego ze sprawą. Twierdzi, że najprawdopodobniej pracownicy Tomorrow Now korzystali z zasobów Oracle Customer Connection sądząc, że są do tego uprawnieni. Dobrin zaznaczył też, że SAP i TomorrowNow działają jako niezależne firmy właśnie po to, aby uniknąć konfliktu interesów. Oracle zaś chcąc wykorzystać okazję, skierował pozew przeciwko SAP, który poza faktem, iż jest konkurentem, prawdopodobnie nie ma z całą sprawą nic wspólnego.

W ostatnim okresie najgłośniejsze sprawy sądowe o naruszenie dóbr intelektualnych i prywatności pracowników dotyczyły m.in.: Hewlett-Packard, operatora telekomunikacyjnego Telecom Italia oraz producenta kart czipowych firmy HID. Jak uważają analitycy, nielegalne formy walki konkurencyjnej na rynku IT staną się coraz częściej wykorzystywane, a co za tym idzie większy niż dotychczas nacisk powinien zostać położony na rozwój oprogramowania DLP (Data Leakage Prevention) chroniącego systemy informatyczne przedsiębiorstw przed niepowołanym dostępem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200