Na stażu u giganta

IBM

Koncern posiada bogatą ofertę programów stażowych. Średnio, każdego roku korzysta z niej ok. 2000 osób, większość w okresie wakacyjnym. "Staż jest doskonałą okazją do zapoznania się z umiejętnościami i predyspozycjami potencjalnych pracowników. Stażyści zaś poznają naszą organizację" - mówi Vera Chota, odpowiedzialna za program stażowy IBM. Jej zdaniem, ważne są również jasno określone wymagania i kryteria zatrudnienia. "Działamy na bardzo dynamicznym rynku. Dlatego poszukujemy dynamicznych, proaktywnych i samodzielnych osób, które mogą sprostać wysokiemu tempu, jakie narzuca otoczenie" - mówi. W tym roku najbardziej poszukiwane są przez IBM osoby z umiejętnościami dotyczącymi budowy systemów typu mainframe.

Więcej o poszukiwaniu informatyków:

Altkom Akademia rozpoczyna program edukacyjny ENTER 2008, przeznaczony przede wszystkim dla studentów ostatnich lat studiów informatycznych, matematycznych i inżynierskich oraz absolwentów.

Raport na temat ogłoszeń o pracę dla informatyków w Internecie.

W poszukiwaniu superinformatyka

Ze stażu w IBM mogą skorzystać osoby z wykształceniem technicznym. Najbardziej pożądane są umiejętności z zakresu: inżynierii systemowej, projektowania układów logicznych, inżynierii proceduralnej i procesowej oraz planowania produkcji. Poszukiwani są również stażyści z wiedzą dotyczącą programowej warstwy środowiska IT, w tym również znajomości nowoczesnych systemów operacyjnych, technologii sieciowych, a nawet rozwiązań typowo biznesowych. Co ciekawe, pojawiają się również oferty stażu dla osób ze znajomością pisma technicznego. "Zatrudniamy średnio co drugiego stażystę" - dodaje Vera Chota. W IBM stażystom przysługują dość wysokie stawki godzinowe, liczne świadczenia dodatkowe oraz możliwość dofinansowania kosztów przeprowadzki i mieszkania.

Zobacz również:

  • Klucze passkey zapewniają bezpieczeństwo ponad połowie kont Google

Więcej informacji o programach stażowych w IBM.

Microsoft

Każdego roku w programie stażowym Microsoftu uczestniczy ponad 1000 młodych osób. Zdecydowana większość z nich uczestniczy w projektach komercyjnych, pracach nad nowym oprogramowaniem lub operacyjnej działalności firmy. Nieliczni (ok. 30 osób) zajmują się obsługą wewnętrznych projektów IT Microsoftu. "Traktujemy stażystów jak normalnych pracowników. Trafiają do zespołów z doświadczonymi pracownikami. Na normalnych warunkach uczestniczą w spotkaniach i naradach. Często uczestniczą w najważniejszych projektach firmy, a staż jest dla nich doskonałą okazją do nauki" - zapewnia Ben Guterson, kierujący działem kadrowym departamentu IT Microsoftu.

Jak mówi, Microsoft stawia poprzeczkę wysoko. Już po trzech tygodniach stażyści otrzymują konkretne zadania i obowiązki, z których muszą rozliczać się tak samo jak inni pracownicy. Ponadto, po zakończeniu stażu wszyscy jego uczestnicy są oceniani. "Pozytywna ocena otwiera drogę do pracy w naszym koncernie, ale nie tylko" - twierdzi Ben Guterson. Jego zdaniem inne koncerny chętnie zatrudniają byłych stażystów Microsoftu. Z tego względu Microsoft płaci stażystom według stawek bardzo zbliżonych do tych, jakie przysługują pracownikom etatowym. Uczestnikom stażu przysługuje również dofinansowanie kosztów przeprowadzki, mieszkania, a nawet zakupu roweru lub wynajęcia samochodu. Stażyści dostają również zniżki na oprogramowanie Microsoftu.

Więcej informacji o stażu w Microsoftu.


TOP 200