CES: W cieniu recesji

Full HD w eterze

Idea bezprzewodowej rozrywki to podczas tegorocznych targów CES chyba najmocniej akcentowany element wyścigu, w którym stawką jest komfort użytkowania sprzętu RTV i... portfele klientów. Problem radiowego przesyłania samego dźwięku został rozwiązany już kilka lat temu, teraz przyszedł więc czas na radiowe przesyłanie sygnału audio i obrazu w jakości HD. Umożliwiające to rozwiązania - potocznie i często bezzasadnie zwane jako "Wireless HDMI" - dopiero raczkują na rynku, ale mają zagwarantowane bardzo duże zainteresowanie konsumentów. W jaki sposób będzie można bezprzewodowo połączyć np. odtwarzacz Blu-ray i telewizor? Wydaje się, że największe szanse powodzenia mają dwa standardy. Pierwszy z nich to WirelessHD, promowany m.in. przez takich gigantów jaki Intel, LG, Panasonic, Sony czy Samsung. WiHD pracuje w bardzo wysokim paśmie radiowym (60 GHz) i umożliwia bezprzewodowe przesyłanie np. z odtwarzacza Blu-ray to odbiornika TV filmu z jakością 1080p/60 na odległość 10 metrów. Twórcy standardu na potrzeby promocji ukuli nowy akronim. Otóż WiHD służy do budowy sieci WVAN (Wireless Video Area Network). Podstawowa specyfikacja WiHD gwarantuje bezprzewodową transmisję 'multimedialnych' danych z prędkością do 4Gb/s, ale jak zapewnia konsorcjum WirelessHD, z przyjętej w standardzie technologii można będzie "wycisnąć" nawet przepływności rzędu 25 Gb/s. Podczas CES 2009 swój pierwszy telewizor z zgodny z WirelessHD zaprezentował Panasonic. Ultracienka plazma Z1 wykorzystuje specjalizowany chipset firmy SiBEAM - pioniera rynku WiHD.

CES: W cieniu recesji

Zestaw chipsetów WHDI firmy Amimon przeznaczonych do telewizorów i projektorów

Innym standardem torującym sobie drogę na rynku jest WHDI (Wireless Home Digital Interface). Bazuje on na technologii opracowanej przez firmę AMIMON, która zyskała wsparcie takich koncernów jak Hitachi, Motorola, Samsung, Sharp i również Sony. WHDI to interfejs umożliwiający bezprzewodowe połączenie odtwarzaczy HD, telewizorów, komputerów i innych domowych urządzeń w paśmie 5 GHz. Przepustowość oferowana przez WHDI sięga 3 Gb/s i umożliwia bezproblemowe przesyłanie filmu w jakości 1080p na dystansie ponad 30 metrów. Technologia ta umożliwia wirtualne "okablowanie" całego domu, w przeciwieństwie do WiHD, która oferuje teoretycznie wyższą jakość, ale zapewnia zasięg tylko w jednym pomieszczeniu. Konsorcjum promujące WHDI w Las Vegas ogłosiło przyjęcie do swojego grona koncernu LG, co stanowi istotne wsparcie dla nowego standardu.

Już na CES 2010 powinno być jasne która z technologii wysunęła się na czoło. Warto dodać, że chociaż WiHD oraz WHDI to najbardziej zaawansowane technicznie radiowe interfejsy ery Full HD, to jednak nie jedyne. Własne standardy bazujące na bezprzewodowej transmisji w paśmie UWB promuje borykająca się z problemami organizacja WiMedia Alliance. Są też firmy (np. wystawiająca się na CES spółka Celeno) - które opracowały technologie pozwalające na budowanie tzw. radiowych extenderów HDMI i transmisje wideo w jakości HD przez WiFi (802.11n).


TOP 200