6,5 mld USD kwartalnych obrotów Oracle

Amerykański gigant zarabia coraz więcej. Zakończony w lutym kwartał rozliczeniowy Oracle przyniósł firmie wpływy na poziomie 6,4 mld USD. To wynik o 17 proc. wyższy niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Zysk netto wyniósł 1,2 mld USD.

W trzecim kwartale trwającego roku obrachunkowego o 13 proc. w skali roku wzrosły przychody Oracle z tytułu sprzedaży nowych licencji. Przychody amerykańskiego giganta z tego tytułu przekroczyły 1,7 mld USD. Taki sam wzrost odnotowano w zakresie wpływów z tytułu wsparcia technicznego i aktualizacji licencji dla dotychczasowych klientów. Wpływy z tej działalności stanowiły nieco ponad połowę (3,3 mld USD) całkowitych przychodów Oracle. Wpływy koncernu związane ze sprzedażą sprzętu, a więc te związane przede wszystkim z działalnością Sun Microsystems wyniosły nieco ponad 458 mln USD. Wartość ta uwzględnia jedynie część kwartalnych wpływów z działalności Sun Microsystems. Fuzja obu firm została bowiem zamknięta pod koniec stycznia br.

Kwartalny zysk netto był jednak o ok. 10 proc. niższy od wyniku za trzeci kwartał poprzedniego roku obrotowego. Według przedstawicieli Oracle spadek rentowności jest przede wszystkim wynikiem kosztów poniesionych w związku z restrukturyzacją prowadzoną po przejęciu firmy Sun Microsystems. Wysokość kosztów związanych z reorganizacją jest szacowana na ok. 700 mln USD. Warto dodać, że w drugim kwartale roku rozliczeniowego przychody Oracle wzrosły o 4 proc.

Przedstawiciele kierownictwa amerykańskiego giganta spodziewają się, że wyniki za czwarty kwartał trwającego roku finansowego będą zdecydowanie wyższe. Wpłynąć ma na to m.in. postępująca integracja oferty i kompetencji Oracle i Sun Microsystems. Wzrosty przychodów mają być też efektem rosnącego zainteresowania najbardziej kompleksowymi rozwiązaniami Oracle. "Przychody ze sprzedaży rozwiązań linii Exadata rosną najszybciej w historii wszystkich produktów Oracle" - twierdzi Charles Phillips, wiceprezes koncernu. Według niego wartość wszystkich działań handlowych związanych z rozwiązaniami tej grupy jest szacowana na ok. 400 mln USD. Sprzętowe rozwiązania Oracle mają być rozwijane pod kątem przetwarzania wielkoskalowego. Przedstawiciele koncernu nie ukrywają, że Oracle zamierza konkurować przede wszystkim z firmą IBM.

Dalsze, istotne wzrosty mają nastąpić w drugiej połowie 2010 roku kalendarzowego. Wtedy bowiem na rynek mają trafić zapowiadane od dawna aplikacje pakietu Fusion Applications. "Nie popełniliśmy błędu działania w pośpiechu. Efektem jest opóźnienie projektu, ale jest to bardziej preferowane rozwiązanie od wypuszczenia słabego produktu" - podkreśla Larry Ellison, prezes Oracle. Oprogramowanie ma być sprzedawane w modelu on-premise, w postaci zintegrowanego pakietu aplikacji oraz w formie usługowej. Według niego po zakończeniu restrukturyzacji strategia Oracle będzie zakładała większą niż dotychczas integrację poszczególnych grup produktów. Władze amerykańskiej firmy chcą poszerzać ofertę pod kątem integracji sprzętu, oprogramowania bazodanowego i warstwy pośredniczącej oraz aplikacji biznesowych.

Czytaj też:

Jak będzie wyglądać Oracle Fusion?

Java będzie bardziej otwarta i modularna

Rusza Program Innovate

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200