AMD wreszcie przynosi zyski - po trzech latach strat

Czwarty kwartał 2009 roku firma zamknęła zyskiem w wysokości 1,18 mld USD. Dodatni wynik finansowy to w dużej mierze efekt zmiany modelu działalności oraz zawartej w listopadzie ubiegłego roku ugody z firmą Intel.

W ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku obroty AMD przekroczyły 1,65 mld USD i były o 42 proc. wyższe niż rok wcześniej. Zdaniem przedstawicieli koncernu wzrost przychodów był pochodną m.in. ożywienia na rynku rozwiązań konsumenckich w okresie przedświątecznym. Przychody AMD z działalności w segmencie mikroprocesorów wyniosły ok. 1,2 mld USD. To o 14 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast wpływy koncernu z działalności w sektorze rozwiązań graficznych osiągnęły ok. 427 mln USD. Obroty z tytułu sprzedaży układów graficznych ATI były o 40 proc. wyższe niż w 2008 roku. Jednak wyniki AMD byłyby znacznie gorsze gdyby nie odszkodowanie wypłacone przez konkurenta. Intel został oskarżony m.in. o wykorzystywanie dominującej pozycji rynkowej i oferowanie nieuczciwych warunków handlowych do walki konkurencyjnej z AMD. W ramach zawartej w listopadzie ubiegłego roku ugody Intel przekazał AMD środki w wysokości 1,25 mld USD. Równocześnie obie firmy zawarły pięcioletnią umowę regulującą kwestię umów licencyjnych i praw autorskich.

Przedstawiciele kierownictwa koncernu spodziewają się wzrostu obrotów w kolejnych kwartałach. Wpłynąć na to mają m.in. nowe kontrakty z producentami sprzętu. Procesory AMD mają wykorzystywać w swoich komputerach m.in. firmy Lenovo, Hewlett-Packard, Dell, Acer i Toshiba. W czwartym kwartale 2009 roku przychody AMD z tytułu sprzedaży układów dedykowanych dla komputerów przenośnych wzrosły o 19 proc. w skali roku. O 21 proc. zwiększyły się natomiast obroty w segmencie rozwiązań serwerowych. Wzrost ten był w dużej mierze efektem dobrej sprzedaży układów linii Istanbul. Przychody z tytułu sprzedaży tej rodziny procesorów serwerowych stanowiły 60 proc. sprzedaży AMD w tym segmencie w ujęciu wartościowym i 47 proc. w ujęciu ilościowym. Na pierwszy kwartał br. planowana jest premiera 12-rdzeniowych układów linii Magny-Cours. W przyszłym roku na rynek trafić mają 16-rdzeniowe procesory Interlagos.

Władze AMD mają nadzieję, że poprawiająca się sytuacja na rynku pozwoli na dalszy rozwój oferty i spłatę wierzytelności. Pod koniec 2009 roku finansowego firma AMD miała ok. 2,2 mld USD długów. Firma funkcjonowała poniżej progu rentowności od 2007 roku. Ostatnie trzy miesiące 2008 roku koncern AMD zakończył ze stratą rzędu 1,44 mld USD. AMD stracił m.in. w wyniku opóźnień związanych z wprowadzeniem na rynek nowych układów. Kosztowne okazało się również przejęcie firmy ATI. W poprawie sytuacji nie pomógł także kryzys gospodarczy. W ramach restrukturyzacji mającej na celu przywrócenie rentowności kierownictwo AMD zdecydowało m.in. o wydzieleniu działalności produkcyjnej do spółki zależnej GlobalFoundries, ograniczeniu zatrudnienia i skoncentrowaniu się na działalności badawczo-rozwojowej. Obecnie AMD pozostaje mniejszościowym udziałowcem GlobalFoundries. Firma - poza działalnością produkcyjną na rzecz AMD - firma rozwija ofertę usług podwykonawczych dla innych dostawców mikroprocesorów. Z usług GlobalFoundries korzysta obecnie 150 firm, w tym m.in. Qualcomm, STMicroelectronics i IBM. Warto nadmienić, że przychody Intela w czwartym kwartale wyniosły 10,6 mld USD.

Czytaj też:

Układy ARM coraz popularniejsze w urządzeniach ultramobilnych

Tajwańscy producenci LCD łączą siły

Na rynku brakuje układów graficznych AMD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200