25 proc. zwalnianych pracowników zamierza kraść dane

W obliczu trudnej sytuacji na rynku pracy pracownicy są coraz bardziej skłonni do kradzieży poufnych informacji na temat działalności własnego pracodawcy. Z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii wynika, że 26 proc. zatrudnionych nie miałoby oporów przed kradzieżą danych biznesowych w przypadku zwolnienia.

Z analiz firmy Cyber-Ark Software wynika również, że jeden na czterech pracowników biurowych przyznaje, że byłby skłonny przekazać konkurencji niejawne informacje związane z działalnością własnego pracodawcy gdyby miały one pomóc rodzinie lub znajomym w zdobyciu albo utrzymaniu pracy. Kolejne 28 proc. ankietowanych nie wyklucza, że wykorzystałoby takie informacje w trakcie negocjacji związanych z podwyżką lub poszukiwaniem nowego miejsca pracy. Co czwarty ankietowany z grona osób, które przyznają że byłyby skłonne do kradzieży takich informacji twierdzi, że w pierwszej kolejności postarałby się wyprowadzić poza firmę szczegółowe dane o klientach. Dalsze 11 proc. ankietowanych zamierzałoby wykraść dane dostępowe do systemów biznesowych. Według analityków tylko nieliczne firmy zabezpieczają się przed takimi działaniami - przy wykorzystwaniu systemów informatycznych lub regulacji prawnych.

Czytaj też:

Bankomat na celowniku

Trzy najczęstsze przyczyny wycieku danych z firm

Informatyka należy zmierzyć i mądrze nim zarządzać

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200