Dell z zyskiem o połowę niższym niż rok temu

W trzecim kwartale trwającego roku finansowego obroty koncernu Dell spadły o 15 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Zysk netto był aż o 54 proc. niższy niż przed rokiem. Zdecydowanie spadła sprzedaż komputerów marki Dell w segmencie biznesowym.

W minionym kwartale finansowym przychody koncernu Dell wyniosły ok. 12,9 mld USD. W porównaniu z poprzednim rokiem rozliczeniowym o 23 proc. spadła sprzedaż komputerów w segmencie korporacyjnym. O kolejne 19 proc. zmniejszyły się również wpływy z tytułu sprzedaży dla firm sektora MSP. Dell osiągnął zysk netto na poziomie 337 mln USD. To mniej niż połowa wyniku za trzeci kwartał ubiegłego roku rozliczeniowego. Rok temu Dell wypracował zysk netto na poziomie 727 mln USD. Wyniki finansowe koncernu były niższe niż wcześniejsze prognozy analityków. Warto dodać, że kwartał zakończony 31 lipca firma zamknęła zyskiem netto na poziomie 472 mln USD.

W ujęciu ilościowym sprzedaż komputerów przenośnych Dell spadła o 5 proc. w skali roku. Nabywców znalazło również o 15 proc. mniej komputerów klasy desktop. Według analityków w porównaniu z największym konkurentami - m.in. firmami HP i Acer - jest w znacznie większym stopniu uzależniony od sprzedaży w segmencie biznesowym. Podejmowane są jednak próby zwiększenia udziałów firmy Dell na innych rynkach - m.in. rozwiązań mobilnych i usług IT.

Dywersyfikacja działalności ma w dużej mierze opierać się na przejęciach bardziej wyspecjalizowanych firm. We wrześniu kierownictwo koncernu Dell poinformowało o zamiarze zakupu amerykańskiej spółki Perot Systems. Dzięki transakcji, której wartość to niemal 4 mld USD, możliwy ma być m.in. rozwój oferty usług informatycznych dla ochrony zdrowia, administracji publicznej i finansów. Szczegółowe informacje na temat planów rozwoju oferty usług informatycznych mają zostać ujawnione w połowie grudnia. Według nieoficjalnych informacji Dell ma zamiar wykorzystać kompetencje pracowników Perot Systems m.in. do stworzenia własnej oferty hostingu i tworzenia aplikacji, outsourcingu procesów biznesowych oraz usług konsultingowych. Dwa lata temu koncern Dell kupił wyspecjalizowaną w rozwiązaniach z zakresu składowania danych firmę Equalogic. W minionym okresie zacieśniono również warunki współpracy handlowej z firmami Juniper i Brocade. Na biznesowe efekty zapowiedzianych działań przyjdzie jednak jeszcze poczekać. Niezależnie od tego przedstawiciele kierownictwa firmy spodziewają się, że w najbliższych miesiącach sprzedaż w segmencie biznesowym będzie się poprawiać. Ma to mieć związek m.in. z pojawiającymi się oznakami ożywienia inwestycji w IT oraz prognozowanym wzrostem popularności systemu operacyjnego Windows 7.

Czytaj też:

Dell nadal oszczędza i zamyka fabrykę w Stanach

Cisco i EMC: współpraca przy cloud computing

Cisco daje za Tandberga dodatkowe 400 mln USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200