Oracle stawia na integrację

Fusion Applications w 2010

Opracowywanie zintegrowanych i opartych na otwartych standardach systemów biznesowych to najczęściej podkreślany przez przedstawicieli Oracle’a kierunek rozwoju technologii i oferty. Trudno się temu dziwić, bo w ostatnich latach przejął on wiele firm i w jego ofercie pojawiła się mieszanka różnych rozwiązań i technologii, które mogą się dobrze uzupełniać.

Podczas swojego wystąpienia, wiceprezes Oracle’a Thomas Kurian mówił, że integracja aplikacji BEA, JD Edwards, Primavera, Siebel i innych ze środowiskiem baz danych Oracle spowoduje, że firma stanie się producentem oprogramowania biznesowego, które może znaleźć zastosowanie praktycznie we wszystkich segmentach rynku.

Oracle zaprezentował oczywiście wiele ulepszeń i nowych wersji swoich aplikacji, ale dla niektórych użytkowników najciekawsze było, co firma powie o Fusion Applications, od dawna zapowiadanym zestawie zintegrowanych aplikacji biznesowych.

Zbyt wielu szczegółów jednak nie było. Oracle obiecuje, że Fusion Applications pojawią się na rynku w 2010 r. wraz z wersją tego oprogramowania przygotowaną do pracy w usługowym modelu udostępniania - SaaS.

Początkowo w skład Fusion Applications mają wejść moduły do zarządzania finansami, zasobami ludzkimi (human capital management), sprzedażą i marketingiem, łańcuchem dostaw i zaopatrzeniem, projektami oraz ryzykiem. Zestaw ten zostanie jednak względnie szybko uzupełniony również oprogramowaniem do zarządzania produkcją. Nie ulega wątpliwości, że Fusion Applications mogą się stać poważną konkurencją dla takiego oprogramowania, jak SAP Business Suite 7.

Oracle stawia na integrację

Wśród firm, które Oracle prezentował jako przykłady sukcesów we wdrażaniu Exadata Database Machine na głównym miejscu pojawiało się Allegro.

Choć w skład pakietu mają wchodzić elementy oprogramowania Siebel, JD Edwards i E-Business Suite, to prezes Oracle’a uspokaja użytkowników tych aplikacji, zapewniając, że firma nie zamierza w najbliższych latach zaprzestać ich rozwoju i ewentualna migracja na platformę Fusion będzie opcją.

Tym, co w swoich wystąpieniach podkreślał Larry Elisson, jest integracja mechanizmów BI (business intelligence), które mają być nie oddzielnie wdrażanym systemem, a standardowym elementem oprogramowania Fusion Middleware i związanych z nim aplikacji.

Na razie Oracle nie ujawnił jednak żadnych informacji o cenach i polityce licencyjnej dotyczącej Fusion Applications.


TOP 200