IDC: Cloud computing i SaaS spowszednieją w ciągu pięciu lat

Według analityków IDC oprogramowanie i dostęp do zasobów sprzętowych oferowane w postaci usług już w 2014 roku będą obecne praktycznie w każdej firmie. Eksperci ostrzegają, że dostawcy IT oraz firmy, które nie wykorzystają kolejnych lat na przystosowanie własnych rozwiązań i organizacji do tego modelu - mogą stracić zdolność efektywnej konkurencji kosztowej.

Według analityków najważniejszym czynnikiem decydującym o popularyzacji modelu cloud wbrew pozorom nie jest niższy koszt użytkowania takich rozwiązań. Frank Gens, analityk IDC, jest zdania, że firmy najczęściej decydują się na wdrożenie rozwiązań oferowanych w formie usług ze względu na łatwość ich implementacji w ramach własnego środowiska IT. "Taki stan rzeczy gwarantuje, że dostęp do rozwiązań IT w formie usług będzie się nadal popularyzował" - mówi. W ubiegłym miesiącu podobne prognozy popularności rozwiązań w modelu cloud opublikowała firma Gartner.

W ocenie ekspertów innymi czynnikami mającymi istotny wpływ na popularyzację modelu usługowego są m.in. zmniejszenie zapotrzebowania na własne kompetencje w zakresie IT, korzystne formy rozliczeń za korzystanie z takich rozwiązań oraz uproszczenie procesów standaryzacji środowiska IT i łatwiejszy dostęp do najnowszych funkcjonalności. Największymi barierami w procesie integracji rozwiązań oferowanych w modelu cloud w firmowymi środowiskami informatycznymi pozostają kwestie bezpieczeństwa, wydajności i dostępności. Jednak według specjalistów główne czynniki hamujące popularyzację takiego modelu - zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa informacji, są pochodną barier psychologicznych i przyzwyczajeń oraz nieznajomości prawa. Można spodziewać się więc, że ich rola będzie maleć.

Jednocześnie, zdaniem analityków, ruch w kierunku popularyzacji modelu cloud jest dowodem, że branża IT ma jeszcze dużo możliwości rozwoju. "IT powoli zaczyna być postrzegane podobnie jak w typowa usługa komunalna dająca dostęp do nowoczesnych rozwiązań IT" - zauważa Frank Gens. Jego zdaniem na model cloud computing składają się elementy należące do sześciu kategorii: oprogramowanie biznesowe, narzędzia wspomagające pracę zespołową i platformy aplikacyjne oraz usługi - składowania danych, najmu mocy obliczeniowej i zarządzania IT. Z analiz IDC wynika, że obecnie najpopularniejszą kategorią usług zaliczanych do modelu cloud są usługi i narzędzia z zakresu zarządzania IT. Statystycznie wykorzystuje takie rozwiązania wykorzystuje co czwarta (26 proc.) firma. Niecałe 25 proc. stosuje, oferowane w modelu cloud, narzędzia do pracy zespołowej i obiegu dokumentów. Około 17 proc. firm analizowanych przez IDC wykorzystuje platformy deweloperskie udostępniane w postaci usług.

Czytaj też:

Rośnie rynek SaaS w Polsce

Gartner: SaaS nie znaczy taniej

Microsoft zainwestuje dodatkowy miliard dolarów w badania

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200