Norweskie nieprawidłowości w procesie standaryzacji OOXML

Na jaw wychodzą następne nieprawidłowości w procesie standaryzacji formatu Office Open XML. Z członkostwa w norweskim komitecie technicznym odpowiedzialnym za decyzję tego kraju ws. standaryzacji OOXML zrezygnowało 13 z 23 członków. Ma to być protest przeciwko podjęciu decyzji sprzecznej z wolą większości członków komisji.

W marcu norweski komitet techniczny opowiedział się za uznaniem formatu Office Open XML za standard ISO. Zdaniem wielu osób zaangażowanych w proces standaryzacyjny w Norwegii odbyło się to wbrew zasadom logiki. Okazało się bowiem, że tylko dwóch jego członków głosowało za standaryzacją OOXML. Co ciekawe głosowali tak przedstawiciele koncernów Statoil i... Microsoft. Najpewniej podjęta decyzja jest jednak zgodna z wewnętrznym regulaminem, ustalanym przez krajowe delegatury ISO.

Byli już członkowie norweskiego organu ISO zarzucają władzom komitetu standaryzacyjnego i kierownictwu organizacji Standard Norway m.in. brak obiektywizmu i działanie na niekorzyść obywateli. "Sposób w jaki realizowano procedury standaryzacyjne godzi w wiarygodność organizacji oraz możliwości rzetelnej oceny technik IT. Podejmując decyzję sprzeczną z wewnętrznymi zasadami, profesjonalną oceną sytuacji i realiami technologicznymi postawiono względy komercyjne ponad ochroną interesów społeczeństwa" - czytamy w opublikowanym oświadczeniu. Wynikają z niego również informacje, że komisja była poddawana różnego rodzaju naciskom ze strony koncernu Microsoft. Na początku września procedury standaryzacyjne oraz niezależność organizacji ISO i IEC krytykowali przedstawiciele komitetów standaryzacyjnych z Brazylii, Południowej Afryki i Wenezueli.

Wcześniej pojawiały się również głosy o nieprawidłowościach w innych krajach, również w polskim komitecie standaryzacyjnym. Ostateczna decyzja ISO wywołała również falę krytyki m.in. ze strony państw dysponujących głosem uprzywilejowanym oraz koncernu IBM. Big Blue zagroził nawet, że zrezygnuje z członkostwa w Międzynarodowej Organizacji Standaryzacyjnej. Wedle przedstawicieli firmy IBM organizacja nie realizuje podstawowego celu swojego istnienia - troski o jakość standardów i rozwój technologii. Z pewnością nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Microsoft jest konkurentem IBM. Na początku roku Microsoft oskarżył IBM, że to za jego przyczyną odrzucono pierwszy wniosek o standaryzację OOXML.

Przeciwnicy OOXML utrzymują, że błędem jest dublowanie standardów, zaś format ODF, uznany za standard ISO niemal dwa lata temu, dobrze spełnia swoje zadanie. Warto dodać, że akredytacja ISO jest najczęściej równoważna z przyzwoleniem na wykorzystywanie danego formatu w jednostkach administracji publicznej wielu krajów. Według oficjalnych informacji na początku kwietnia aż 61 państw należących do ISO oddało głos za uznaniem formatu Microsoftu za standard. Od głosu wstrzymało się 16 państw. W związku z tym większością 86 proc. głosów uznano Office Open XML za standard. Zgodnie z regulaminem ISO decyzja ta jest ostateczna. Finalna wersja specyfikacji OOXML ma zostać ukończona przed końcem br.

Więcej na temat standaryzacji OOXML

OOXML standardem i co dalej...

Office Open XML standardem ISO

ISO i IEC zatwierdza specyfikację formatu OOXML

Czytaj też:

Walka pakietów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200