Polska ponownie za uznaniem OOXML za standard ISO

W wyniku głosowania zakończonego 27 marca podtrzymane zostało dotychczasowe stanowisko Polski w sprawie standaryzacji formatu Office Open XML. Wyniki głosowania polskiego komitetu zostały przekazane Międzynarodowej Organizacji Standaryzacyjnej ISO. Ostateczną decyzję podejmie ona najprawdopodobniej na początku kwietnia.

Członkowie Komitetu Technicznego nr 182 głosowali za pośrednictwem poczty elektronicznej. Łącznie oddano 24 głosy za uznaniem formatu Office Open XML za standard ISO, 13 głosów przeciw i 7 głosów wstrzymujących się. Zgodne głosy należące do przedstawicieli jednej firmy traktowano jako głosy pojedyncze. W ten sposób cztery głosy zliczono jako dwa. W przypadku braku zgodności stanowisk reprezentantów jednego podmiotu głosy unieważniano. Z tego powodu unieważniono dwie kolejne odpowiedzi.

I tym razem nie obyło się jednak bez kontrowersji. Wzbudził je m.in. sposób traktowania głosów członków, którzy nie przysłali swoich odpowiedzi w terminie. Brak odpowiedzi traktowano jako głos za przyjęciem wniosku o utrzymaniu dotychczasowego stanowiska Polski. Z opublikowanego komunikatu wynika, że regułę tą zastosowano wobec 7 głosów. Przedstawiciele PKN podkreślają jednak, że decyzja ta jest zgodna z obowiązującym prawem i została podjęta przez władze KT nr 182.

Warto dodać, że podobne wątpliwości budzą procedury podjęte w sprawie standaryzacji OOXML w innych krajach, w tym m.in. w Szwecji, Szwajcarii i Niemczech. Dotychczas swoje stanowiska opublikowało kilkanaście krajów m.in. Niemcy, Belgia, Holandia, Czechy i Indie. Kraje członkowskie ISO mają czas na składanie oficjalnych oświadczeń do jutra (29 marca).

Od decyzji poszczególnych komitetów standaryzacyjnych krajów członkowskich organizacji ISO zależy, czy uruchomione zostaną kolejne procedury standaryzacji OOXML, czy też projekt Microsoftu zostanie odrzucony. W tym drugim przypadku koncern będzie musiał przygotować nową wersję specyfikacji formatu i rozpocząć ścieżkę certyfikacyjną na normalnych warunkach. W odróżnieniu od tzw. szybkiej ścieżki standaryzacyjnej, według której realizowany jest obecny proces standaryzacyjny, normalne procedury są dość skomplikowane. W razie odrzucenia aktualnego projektu normy OOXML mógłby stać się standardem ISO najwcześniej w 2010 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200