Samsung Electronics stoi w obliczu pierwszego strajku pracowników w swojej 55-letniej historii

Pracownicy chcą wyższych wynagrodzeń, premii i dodatkowego dnia wolnego. Miarka się przebrała.

Samsung może mieć problem z personelem / Fot. Mat. prasowe

Samsung może mieć problem z personelem / Fot. Mat. prasowe

Samsung Electronics wkrótce stanie w obliczu czegoś, z czym nigdy wcześniej nie miał do czynienia w ciągu 55-letniej historii firmy: strajku pracowników. Przedstawiciele związków zawodowych wezwali do akcji protestacyjnej po tym, jak rozmowy na temat podwyżek wynagrodzeń zakończyły się fiaskiem.

Narodowy Związek Pracowników Samsung Electronics, który liczy około 28 000 członków, czyli nieco ponad jedną piątą całkowitej siły roboczej firmy, poprosi członków o zbiorowe wykorzystanie dnia płatnego urlopu 7 czerwca. Związek nie wyklucza pełnoskalowego strajku w późniejszym terminie.

Zobacz również:

  • Galaxy Ring coraz bliżej premiery - co wiemy o smart pierścieniu?
  • Badacze odkryli najszybszy na świecie półprzewodnik
  • TSMC rośnie w siłę i detronizuje firmy Intel i Samsung

Możliwy strajk w Samsungu

"Nie możemy już dłużej tolerować ucisku pracowników i ucisku związkowego. Ogłaszamy strajk, biorąc pod uwagę postawę zarządu, który ignoruje pracowników" — przekazał związek.

Rozmowy i negocjacje między związkiem a zarządem toczą się od stycznia bez osiągnięcia porozumienia w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Związek domaga się 6,5-proc. podwyżki, dodatkowego dnia urlopu rocznego oraz premii powiązanej z wynikami firmy. Samsung zapowiedział, że w tym roku podniesie wynagrodzenia o 5,1 proc.

Reuters informuje, że pracownicy Samsunga od kilku tygodni biorą sporadycznie udział w protestach przed siedzibą firmy w stolicy kraju, Seulu, a także przed zakładem produkcji chipów w Hwaseong, na południe od Seulu.

Grupa Samsung pozwoliła na reprezentowanie swoich pracowników przez związki zawodowe dopiero w 2020 r., po tym jak jej prezes został oskarżony o manipulacje rynkowe i przekupstwo.

Strajk nie mógłby nadejść w gorszym momencie dla Samsung Electronics. Firma wymieniła w zeszłym tygodniu szefa działu półprzewodników w odpowiedzi na opóźnienia w rozwoju pamięci o wysokiej przepustowości, potrzebnych do systemów AI i HPC, nazywając to "środkiem zapobiegawczym" mającym na celu utrzymanie konkurencyjności.

Zysk się zwiększył, ale to nie wystarczy

Chociaż zysk netto Samsunga wzrósł w pierwszym kwartale, udział firmy w rynku odlewni chipów zmniejszył się w ostatnich latach z 18% do 12%, podczas gdy udział rywala TSMC wzrósł z 50% do 59%.

Koalicja pięciu związków zawodowych w spółkach zależnych Samsunga oświadczyła, że nie dołączy do strajku. Koalicja stwierdziła w oświadczeniu, że ruch ten wydaje się częścią działań mających na celu przyłączenie się do bojowego związku parasolowego, a nie poprawy warunków pracowników.

Samsung Electronics oświadczył, że będzie kontynuować negocjacje ze związkiem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200