Wirtualizacja to nie tylko serwery

Ekstremalna wydajność desktopów

Użytkownicy niektórych specjalizowanych aplikacji (na przykład naukowych, finansowych lub inżynierskich) mogą skorzystać z wirtualizacji w środowiskach serwerów kasetowych (blade). Chociaż w tej wirtualizacji nie ma konsolidacji zasobów (czyli jeden serwer pracuje dla jednego desktopu), osiąga się w ten sposób bardzo dobrą wydajność. Serwer ten może posiadać kilka procesorów, dostęp do bardzo szybkiego interfejsu sieciowego oraz sieci SAN. Dzięki bardzo szerokiej magistrali, dostęp do danych jest bardzo szybki, co w połączeniu z dużymi możliwościami dzisiejszych procesorów umożliwia zaoferowanie użytkownikowi wydajności daleko poza zasięgiem typowego peceta.

Paczka z aplikacją

Bardzo ciekawą opcją wirtualizacji desktopów jest oddzielenie aplikacji od systemu operacyjnego. Aplikacja biznesowa jest dystrybuowana w formie paczki wirtualnej i uruchamiana w bezpiecznym środowisku odseparowanym od systemu operacyjnego. Dzięki temu administratorzy mogą posiadać sprawdzony "złoty obraz" systemu operacyjnego oraz osobno przetestowaną wersję aplikacji. W przypadku konieczności aktualizacji systemu, modyfikowany jest jedynie obraz OS, zatem w przypadku problemów, na przykład naruszenia bezpieczeństwa systemu Windows, administrator może szybko przywrócić system do stanu "złotego obrazu" lub jego innej wersji z repozytorium. Oddzielenie aplikacji od systemu operacyjnego umożliwia również dystrybucję różnych aplikacji w sposób, który minimalizuje ryzyko problemów ze zgodnością. W ten sposób użytkownik może jednocześnie posiadać na swoim desktopie dwie różne wersje całkowicie niezgodnych ze sobą aplikacji (na przykład Microsoft Access 97 oraz 2007) i jednocześnie z nich korzystać. Oddzielenie aplikacji od systemu operacyjnego umożliwia także łatwą ich dystrybucję na stacje robocze i laptopy.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT
  • Najnowsza baza danych Oracle została wzbogacona o kolejne funkcje AI

Zabezpieczenie aplikacji

Eksploatacja firmowych aplikacji w mobilnym środowisku może nieść ze sobą ryzyko naruszenia bezpieczeństwa i najbezpieczniejszym sposobem ich uruchamiania jest wirtualizacja. Można to wykonać na dwa sposoby - albo przygotować aplikację wraz z odpowiednio przystosowaną mikrodystrybucją systemu operacyjnego, albo opracować specjalne oprogramowanie filtrujące odwołania API i uruchamiać aplikację wewnątrz utworzonego środowiska wirtualnego. Pierwszą z tych opcji promuje firma Novell, oferując gotowe środowisko tworzenia i dystrybucji aplikacji, drugą Check Point software, dostarczając sprzętowo-programowe rozwiązanie Abra. W obu przypadkach aplikację można uruchomić w bezpieczny sposób, separując ją od systemu hostującego i minimalizując ryzyko naruszenia bezpieczeństwa firmowych danych.


TOP 200