Test platform zarządzających chmurami obliczeniowymi

Platforma firmy Tap In Systems

Platforma Tap In Cloud Management Service pozwala zarządzać chmurami Amazon Web Services, GoGrid, OpSource, Terremark i 3tera Applogic. My testowaliśmy tandemy Tap In Cloud Management Service/AWS i Tap In Cloud Management Service/GoGrid.

Test platform zarządzających chmurami obliczeniowymi

Platforma nie pozwala uruchamiać nowych wystąpień oprogramowania, ale może monitorować istniejące. Tap In Systems wykorzystuje do tego celu moduły instalowane na serwerze Tap In System, które komunikują się z agentami skonfigurowanymi na wystąpieniach monitorowanego oprogramowania serwerowego.

Zobacz również:

I tak np. agent obsługujący chmurę Amazon EC2 dostarcza informacje o wystąpieniach za pośrednictwem EC2 API. Informacje CloudWatch (dane o wystąpieniach oprogramowania) można też w przypadku chmury Amazon wyświetlać używając interfejsu WWW.

Cloud Management Service składa się z dwóch części: interfejsu WWW użytkownika i opartej na technologii Java aplikacji QuickView. Agent Tap In dla chmury GoGrid pracuje podobnie jak agent dla chmury Amazon - zbiera informacje o wszystkich wystąpieniach oprogramowania i wyświetla je używając interfejsu użytkownika WWW lub aplikacje klienckiej QuickView. Agenci Tap In mają postać skryptów, które zbierają informacje i wysyłają je do serwera zarządzania. Napotkaliśmy tu na jeden drobny problem - agenci nie są programami typu "daemon" i dlatego w przypadku systemu Windows należy je uruchamiać w trybie "scheduled job".

System operacyjny dostarcza więcej informacji niż agenci, ale inaczej niż platforma RightScale, platforma Tap In nie zbiera informacji. Chociaż istnieje tu możliwość integrowania platformy z aplikacjami open source monitorującymi sieć (takimi jak Nagois, Big Brother czy Ganglia), dokumentacja techniczna nic na ten temat nie mówi.

Jeśli chodzi o Windows, platformę można integrować z aplikacjami MOM lub Systems Center Ops Manager. Jednak również i w tym przypadku dokumentacja nie wspomina nic na ten temat. Aby to zrobić trzeba napisać skrypt. Dla każdego wystąpienia oprogramowania trzeba wtedy zarezerwować (otworzyć) parę portów (9001/9009).

Natrafiono tu na mały problem związany z agentami. Nie można w nich stosować znaczników czasu, dlatego gdy wystąpienie oprogramowania serwerowego lub innego zostanie zamknięte, konsola zdarzeń (wyświetlana na stronie TIS Web lub przez aplikację QuickView) myśli, że dane wystąpienie dalej pracuje.

Istnieją dwie podstawowe metody przeglądania zdarzeń: za pomocą interfesju WWW lub używając aplikacji QuickView (Java). Interfejs WWW wymaga chyba udoskonalenia, ponieważ dane nie są tu za dobrze prezentowane. Nieco lepiej ma się sprawa w przypadku aplikacji klienckiej QuickView, które komunikuje się z serwerem Tap In, odbiera od niego dane oraz zdarzenia i wyświetla je w bardziej przejrzysty i zorganizowany sposób.

Cena: w przypadku chmury Amazon 49 centów za jedno wystąpienie oprogramowania za godzinę; w przypadku chmury GoGrid 352 USD za każdy miesiąc.

Zalety: platforma obsługuje dużo różnych chmur obliczeniowych; dogłębne monitorowanie zasobów.

Wady: słaba praca interfejsu.


TOP 200