Oprogramowanie używane za 50% ceny

Pod względem prawnym handel używanymi licencjami opiera się na obowiązującej w Unii Europejskiej zasadzie wyczerpania praw. Przysługujące producentowi oprogramowania prawo do sprzedaży wygasa z pierwszym wprowadzeniem danego produktu do obrotu i zakupieniu go przez pierwszego nabywcę. Już w 1993 r. zakres obowiązywania tej zasady objął w Unii Europejskiej - mocą dyrektywy UE - oprogramowanie i obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich.

"W chwili pierwszej sprzedaży danej kopii programu we Wspólnocie Europejskiej ulega wyczerpaniu prawo do rozpowszechniania tej kopii w UE" - wyjaśnił ostatnio w artykule na temat tej zasady prof. dr Friedrich Rüffler z Uniwersytetu w Salzburgu, jeden ze specjalistów z zakresu prawa konkurencji w Europie. Oznacza to - ni mniej, ni więcej - że używane oprogramowanie można sprzedać po raz kolejny w obrębie Unii Europejskiej, przy czym jego producent nie może tego zakazać, a jego zgoda na sprzedaż nie jest konieczna. Nie ma również potrzeby przekazywania nośnika danych. Dyrektywa UE zakłada "że nie jest konieczne przeniesienie przedmiotu rzeczowego. Nie ma znaczenia, czy oprogramowanie znajduje się na medium w postaci nośnika. Potwierdziły to ponadto różne sądy w Niemczech.

usedSoft oferuje klientom poświadczenie notarialne, gwarantujące bezpieczeństwo prawne przy przeniesieniu licencji. Sprzedający składa uprzednio oświadczenie, że był prawnym posiadaczem przekazywanych licencji oraz usunął wszelkie kopie sprzedanych licencji i w przyszłości nie będzie z nich korzystać. W ten sposób można w każdym przypadku zapewnić możliwość pełnego prześledzenia łańcucha sprzedaży licencji, począwszy od samego producenta czy autoryzowanego dealera. Dodatkowo zaświadcza się w ten sposób, że nabywca jest jedynym użytkownikiem licencji, co jest niezbędne również z punktu widzenia prawa autorskiego.

Oprócz nabywców używanego oprogramowania, z modelu handlowej usedSoft mogą skorzystać również sprzedawcy. Wiele przedsiębiorstw powoli zdaje sobie sprawę, że w ich komputerach tkwią nieodkryte dotąd "srebrne zastawy stołowe". Zakupione wcześniej po wysokiej cenie oprogramowanie w związku ze zmianami strukturalnymi nagle staje się zbędne i pokrywa się kurzem. Dzięki sprzedaży zbędnych licencji przedsiębiorstwa mogą przekształcić zainwestowany kapitał w płynne środki.


TOP 200