MySQL pod skrzydłami Suna

Według analityków na zapowiedzianej transakcji zyskają przede wszystkim użytkownicy baz danych MySQL.

"Wsparcie finansowe ze strony dużego koncernu przyczyni się do szybszej rozbudowy funkcjonalności systemu" - uważa Crawford del Prete, analityk IDC. Jego zdanie podziela Peter Brown, szef Free Software Foundation. "Sun już dawno zyskał zaufanie społeczności skupionej wokół ruchu Wolnego Oprogramowania" - dodaje

MySQL jest wykorzystywany m.in przez najpopularniejsze serwisy internetowe na świecie, a także dostawców oprogramowania w modelu Software-as-a-Service. Korzystają z niego również liczni użytkownicy prywatni.

Wyzwanie na przyszłość

Sun będzie teraz starał się promować system zarządzania bazami danych MySQL jako konkurencyjne wobec rozwiązań innych gigantów, narzędzie użyteczne w największych organizacjach. Według Jonathana Schwartza dotychczas największą przeszkodą w rozwoju firmy MySQL był właśnie brak zaufania ze strony największych koncernów, które nie były zainteresowane wykorzystaniem narzędzi tej firmy w najważniejszych projektach. "Sun od dawna, z różnym skutkiem, próbuje zarobić na oprogramowaniu open source. MySQL, jako oprogramowanie do zarządzania bazami - istotny element każdego korporacyjnego środowiska IT, z pewnością mu w tym pomoże" - uważa Raven Zachary z firmy badawczej 451 Group.

Sun jest również zaangażowany w prace nad systemem PostgreSQL. Jonathan Schwartz zapewnia, iż koncern zamierza równolegle pracować nad oboma systemami. "Jesteśmy bardzo przywiązani do PostgreSQL i zamierzamy kontynuować wsparcie z naszej strony" mówi prezes Sun. Poza tym Sun najpewniej skorzysta z niektórych rozwiązań zastosowanych w MySQL podczas prac nad bazą danych Derby (Java DB).

Sun nadzieją open source?

David Mitchell z firmy Ovum jest zdania, że transakcja może mieć kluczowe znaczenie dla całego rynku oprogramowania open source. "Wsparcie ze strony koncernu Sun może pomóc w przekonaniu władz dużych korporacji, że oprogramowanie open source wcale nie jest tworzone przez kilku programistów, pracujących nocami w garażu" - mówi Mitchell. Analityk ocenia wartość globalnego rynku oprogramowania open source na 5 do 6 mld USD. Podobne zdanie ma Rod Johnson z firmy SpringSource. "Akwizycja MySQL to jeden z najważniejszych dowodów na wzrost zainteresowania nurtem opern source ze strony dużych koncernów" - uważa Johnson.

Ostateczne korzyści dla użytkowników oprogramowania i społeczności open source zależą od ich przyjęcia ze strony klientów korporacyjnych. Jednocześnie mają oni nadzieję, że Sun nie będzie sztucznie ograniczał rozwoju platformy MySQL. Ich zdaniem w przeszłości zdarzało się, że przejmowane systemy koncern rozwijał wyłącznie pod kątem własnej platformy Solaris. Obawy te rozwiewa Simon Phipps, szef ds. technologicznych otwartego oprogramowania w Sun Microsystems, zapewniając, że dalszy rozwój MySQL nie będzie w żaden sposób ograniczany. "MySQL jest w dobrych rękach, prawdopodobnie najlepszych w jakie mógł trafić" - konkluduje.

Transakcja przejęcia szwedzkiej firmy MySQL ma zostać sfinalizowana w drugiej połowie br. Według ujawnionych informacji Sun zapłaci za przejęcie dokładnie 1 mld USD - 800 mln USD w gotówce oraz 200 mln USD papierach wartościowych.


TOP 200