Jak będzie wyglądać Oracle Fusion?

Co jeszcze zdecydowali się Państwo wydzielić z aplikacji biznesowych do Fusion Middleware?

AS: Kolejnym elementem jest CMS (Content Management System). Wiele danych dostępnych jest w postaci plików doc, xls, czy pdf. Są rozrzucone w wielu różnych miejscach. Dodatkowo wiele aplikacji wykorzystuje własne formaty. Trzeba tym umiejętnie zarządzić. Wydzieliliśmy CMS np. z aplikacji Siebel CRM do Fusion Middleware. Moduł ten w naszej warstwie pośredniej nazywa się Siebel Files Replacement.

JA: Inna funkcjonalność, którą chcemy zawrzeć w Fusion Middleware to moduły obiegu dokumentów i zadań. Historycznie każdy z producentów aplikacji, które teraz znajdują się w naszej ofercie, rozwijał tę funkcjonalność niezależnie. W Oracle Fusion Middleware stworzyliśmy Next Generation Exchange Engine. Łączy on systemy workflow we wszystkich naszych aplikacjach, skoncentrowane wokół systemów, dokumentów i ludzi. NGEE składa się z wielu silników obiegu dokumentów i zadań.

Tak naprawdę 20% kodu każdej aplikacji stanowią rozwiązania odpowiadające za to samo - bezpieczeństwo, zarządzanie dostępem do danych i poszczególnych funkcji. Postanowiliśmy wydzielić to - podobnie, jak kilka innych elementów - do Fusion Middleware.

Andrew Sutherland

AS: Kolejnym elementem aplikacji biznesowych przenoszonych do Fusion Middleware jest projektowanie interfejsu dla użytkownika. Dziś dostęp do nich musi być zagwarantowany zarówno na komputerze, jak i w przeglądarce, czy na smartfonie. Wydzielenie tego do Fusion Middleware pozwala na jednoczesną zmianę interfejsu we wszystkich aplikacjach, aby - np. wraz ze zmianą telefonu handlowców z BlackBerry na iPhone - były one dostępne w odpowiedniej rozdzielczości. Jest to możliwe dzięki Application Development Framework.

Fusion Middleware udostępnia już wszystkie te funkcje klientom?

AS: Tak, są one dostępne w najnowszej wersji - Oracle Fusion Middleware 11g. Numer może być mylący - gdyż jest to dopiero czwarta wersja naszego systemu warstwy pośredniej - lecz numeracja została dostosowana do numeracji naszej bazy danych.

Na jakich obszarach technicznych i funkcjonalnych koncentrują się prace związane z rozwojem Fusion Middleware?

AS: Coraz więcej klientów, także w Polsce, zainteresowanych jest cloud computing. Jednym z elementów tego modelu udostępniania infrastruktury IT jest wynajem dysków, czy mocy obliczeniowej. Klienci chcą mieć jednak także możliwość, aby szybko zmienić procesy, a co za tym idzie dostępność zasobów, np. w poniedziałek rano zaoferować więcej ich na potrzeby serwerów pocztowych, obciążonych bardziej, bo pracownicy sprawdzają maile z weekendu. Na koniec miesiąca zaś więcej zasobów należy oddelegować na potrzeby systemów finansowo-księgowych. Fusion Middleware oferuje nakładkę na infrastrukturę sprzętową, aby móc to łatwiej robić. Na dostosowaniu jej do modelu cloud computing teraz pracujemy.

John Aisien o bezpieczeństwie w systemach middleware


TOP 200