CIO Roku 2009 wybrany!

Lider biznesowy, skoncentrowany na ludziach

Janusz Stankiewicz, Dyrektor Obszaru Informatyki Baku BPH zaś doprowadził do fuzji technologicznej dwóch dużych organizacji - GE Money Bank i tzw. mini BPH. Od 1 stycznia br. oba banki funkcjonują jako jedna organizacja - Bank BPH Grupa GE Capital. "Za motto obrał sobie hasło: Postrzegam siebie, jako lidera biznesowego, skoncentrowanego na ludziach. Kierowany przez niego projekt fuzji banków zakończył się pełnym sukcesem, choć wymagał koordynacji działań 340 osób z biznesu, 550 osób z personelu IT. Projekt objął 300 oddziałów i konieczność przeorganizowania ok. 300 aplikacji. Najlepszym dowodem sukcesu jest, że przy ujednoliconym sposobie obsługi klientów i produktów, niezakłócona dostępność do tych usług dla klientów obydwu banków. Jak sam opowiada: podobnych fuzji na świecie, o których wiadomo, że się udały - nie było" - mówił podczas przemówienia na cześć laureta Konkursu Andrzej Galik, CIO Roku 2006, koordynator ICT w Krajowym Punkcie Konktaktowym programów badawczych UE, juror Konkursu.

"Swoją karierę zaczynał w 2. połowie lat 70., w jednym z największych zakładów przemysłowych PRL-u, gdzie zdobywał doświadczenie biorąc udział w budowie i wdrażaniu licznych aplikacji na platformie Mainframe i Midrange. I to był okres, kiedy jak wspomina, poznał informatykę od podstaw. Na początku lat 90. postanowił przenieść się do ciepłych krajów. Tam miał możliwość zgłębiać wiedzę i umiejętności w licznych projektach informatycznych w sektorze przemysłowym, zdrowia i finansowym. Ale punktem zwrotnym w jego karierze było podjęcie pracy w jednym z banków, gdzie szybko przeszedł od nadzorowania pojedynczych zadań i projektów do wzięcia odpowiedzialności za kierownie organizacją IT. Jest przekonany, że kierowana przez niego organizacja, ale również kultura zarządzania i wartości, jakie wniósł do zespołu, przyczyniły się w dużym stopniu do wzrostu finansowego banku w latach 1997 - 2007" - mówił Andrzej Galik.

CIO dający oddech biznesowi

Jury Konkursu uznało także za konieczne wyróżnić dwóch CIO, w których osiągnięciach można dopatrywać się pewnych analogii. "Oto zdecydowani, o pewnej ręce, utalentowani top menedżerowie IT, których działania mogą w kapitalny sposób wpłynąć na ekonomiczną sytuację ich firm" - powiedział Szymon Augustyniak, redaktor CIO Magazynu Dyrektorów IT podczas laudacji na Gali Konkursu. Paweł Dobrzański, CIO w spółce RUCH SA, przedstawił w Konkursie CIO Roku 2009 swoją rolę i osiągnięcia w uruchomieniu usługi "Paczka w Ruchu", a Paweł Leżański, CTO w Grupie Onet.pl, stworzył pierwszą w Polsce budowaną od zera (greenfield) serwerownię wysokiej gęstości mocy.

"Paweł Dobrzański przy pomocy własnych tylko zasobów, zdany głównie na swoją inicjatywę, zrealizował projekt, który może być impulsem o znaczeniu strategicznym, dla biznesu i ogólnej sytuacji spółki. Nie tylko dostrzegł potencjał biznesowy pomysłu, który w jego organizacji był obecny, tlił się i podjął wyzwanie, którego inni unikali. Zdecydował się bowiem na to, ponieważ dostrzegł także inny potencjał: wygłodzonych innowacyjnych wyzwań pracowników. Projekt, działania, które przy nim wykonano i które dzieją się przy nim nadal, to dowód, że odwaga, determinacja, talent menedżerski sprawiają, że tylko wyobraźnia, "niebo", pozostają ograniczeniem" - powiedział w laudacji Szymon Augustyniak.

"Paweł Leżański, to także CIO o pewnej ręce, ufny swojej wiedzy, intuicji, ludzi. Wierzy, że najlepiej zna uwarunkowania i unikalne potrzeby biznesu, który reprezentuje, którego częścią - w jego wizji - jest IT. Dlatego projekt technologiczny, infrastrukturalny, można powiedzieć, standardowy, uznał - wobec braku referencji na rynku, braku kompetencji - za niestandardowy. I drogą błędów i odkryć taki standard dla swojej organizacji, od nowa, ustanowił. Sytuacja nabiera rumieńców, bowiem pomyślany jako przedsięwzięcie na potrzeby własne spółki, projekt budzi zainteresowanie komercyjne zewnętrznych klientów. Powstał obiecujący, atrakcyjny produkt, a na bazie doświadczeń z projektu - wizja kolejnego produktu, który w warunkach wyjątkowo zmiennego rynku, dostawia nowe, strategicznie istotne źródło zysku. Tam, gdzie każdy konkurent jest zaledwie "one click away", Paweł Leżański, CTO Grupy Onet.pl z centrum danych uczynił centrum zysku" - powiedział Szymon Augustyniak.

Więcej o konkursie CIO Roku na stronie Klubu CIO.


TOP 200