Braki w wykształceniu specjalistów IT

Firmy inwestują w szkolenie pracowników działów informatyki, szczególnie, że specjalistów IT wciąż brakuje. Z przeprowadzonego badania wynika, że ponad 50% menadżerów IT ma w tej chwili nieobsadzone stanowiska w swoich działach, a jednocześnie planuje wzrost zatrudnienia w najbliższych latach. Z przeprowadzonego badania wynika, że średnia liczba wolnych stanowisk IT w ankietowanych firmach wynosi pięć, natomiast aktywna rekrutacja trwa średnio na cztery stanowiska. Wakaty dotyczą najczęściej programistów oraz administratorów sieci i baz danych, a najrzadziej osób odpowiedzialnych za zapewnienie jakości i inżynierów.

Ciągłe braki kadrowe

O brakach specjalistów IT na rynku mówią menadżerowie z Rosji (54% badanych uważa, że jest za mało specjalistów IT na rynku), Polski (53%), Japonii (51%) i Afryki Południowej (49%). Brak wykwalifikowanej kadry może okazać się problemem szczególnie w przypadku planowanego wzrostu zatrudnienia w działach IT. Menadżerowie donoszą o wzroście zatrudnienia pracowników IT i prognozują dalszy wzrost zatrudnienia w tym dziale. 46% badanych podaje, że zwiększa obecnie zatrudnienie, 52% zrobi to za rok, a 64% za pięć lat.

Jakich pracowników poszukują menadżerowie IT w krajach, w których występuje problem niedoboru kadry IT? Przeprowadzone badania wskazują, że dla pracodawców najważniejsze są wysoko rozwinięte umiejętności techniczne (najważniejsza cecha dla 73% respondentów), umiejętności pracy zespołowej (72%) i zdolność szybkiego uczenia się (71%). Nie bez znaczenia jest też doświadczenie zawodowe (54%) i umiejętności interpersonalne (50%).

Ostatnio anlalitycy z brytyjskiego National Computing Centre poinformowali, że problemy ze znalezieniem specjalistów w wybranych dziedzinach IT ma średnio 8% firm. Z analiz brytyjskiego rynku, wynika, że brakuje przede wszystkim programistów, architektów oprogramowania oraz ekspertów w zakresie wdrożeń i obsługi rozbudowanych systemów biznesowych. Podobny trend ma być odczuwalny również w innych krajach.

Z analiz National Computing Centre wynika również, że najbardziej poszukiwani będą m.in.: programiści .Net i deweloperzy aplikacji internetowych, specjaliści w zakresie bezpieczeństwa tworzonych aplikacji, analitycy biznesowi oraz konsultanci ITIL. Potrzebni będą również specjaliści z zakresu wdrażania i obsługi rozbudowanych systemów klasy ERP - w szczególności firm SAP i Oracle.

Najważniejsze umiejętności to te z zakresu:

bezpieczeństwa

zarządzania siecią

związane z systemami operacyjnymi.

Najmniej ważne umiejętności związane są z:

bezprzewodową technologią mobilną

znajomością konkretnych języków programowania.


TOP 200