Alternatywy dla Microsoft Office

WordPerfect Office X3

Alternatywy dla Microsoft Office
WordPerfect Office X3 firmy Corel to następca popularnego na przełomie lat 80. i 90. XX wieku edytora tekstu WordPerfect. Marka WordPerfect - którą w 1996 r. firma Corel kupiła od Novella - w ciągu ostatnich dziesięciu lat stała się oficjalną nazwą rozbudowanego pakietu biurowego. W jego skład - poza unowocześnioną wersją edytora tekstu, który posiada m.in. korektę ortografii i gramatyki - wchodzą: aplikacja do tworzenia prezentacji Presentations i arkusz kalkulacyjny Quattro Pro, którego korzenie sięgają roku 1988. Najnowsza wersja oprogramowania biurowego firmy Corel została wzbogacona m.in. o obsługę formatu PDF, klienta poczty elektronicznej WordPerfect Mail, nowy interfejs użytkownika, obsługę kodowania unicode i funkcje eliminowania metadanych z dokumentów. Wersja WordPerfect X3 Professional zawiera dodatkowo aplikację bazodanową Paradox. WordPerfect jest w pełni kompatybilny z pakietem Microsoft Office. W zależności od wersji kosztuje od 99 USD do 399 USD. Po zarejestrowaniu na stronie producenta oprogramowanie można za darmo testować przez 30 dni. Brak polskiej wersji językowej.

OpenOffice 2.2.1

Alternatywy dla Microsoft Office
Pakiet OpenOffice.org wywodzi się z pakietu StarOffice firmy Sun Microsystems, która w 2000 r. upubliczniła większość jego kodu na licencji open source. Niejawne pozostały tylko elementy oparte na prawach autorskich innych firm. Open Office jest więc efektem pracy programistów StarOffice jeszcze z firmy Star Division, deweloperów firmy Sun oraz społeczności open source. Najnowsza wersja Open Office 2.2.1 to m.in. edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program graficzny Draw i edytor prezentacji Impress. Każda z aplikacji posiada większość funkcji spotykanych w Microsoft Office. Niektóre z nich są nawet bardziej rozbudowane. Open Office jest bezpłatny. Poza tym w jego skład wchodzi także program do tworzenia baz danych Base, narzędzia do tworzenia i edycji makr oraz moduł sieciowej instalacji pakietu. Dodatkowo Open Office obsługuje otwarty format plików OpenDocument. Warto dodać, że oprogramowanie to jest stale aktualizowane, a kolejne wersje pojawiają się częściej niż w przypadku konkurencyjnych, komercyjnych rozwiązań. OpenOffice posiada również wady. Poza brakiem korekty ortograficzno-gramatycznej, brak jest też np. najprostszego nawet sugerowania nazwy zapisywanego dokumentu w oparciu o jego treść. Także interfejs jest brzydszy i nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku produktu Microsoftu, zaś do uruchomienia aplikacji z pakietu OpenOffice wymagane jest środowisko Java.

StarOffice

Alternatywy dla Microsoft Office
Niektórzy za wadę OpenOffice mogą uznać brak wsparcia technicznego. Dlatego też wypada wspomnieć komercyjnym "bracie" OpenOffice - StarOffice. Jego poszczególne moduły są w większości bliźniaczymi rozwiązaniami modułów Open Office, jednak oprogramowanie firmy Sun Microsystems posiada kilka rozwiązań, których brak w wersji open source. Chodzi tu m.in. o rozwiązania oparte na licencjach i technologiach firm trzecich, takie jak narzędzia migracyjne i kreator migracji makr, a także funkcja sprawdzania pisowni. Dodatkowo - wraz z zakupem StarOffice (koszt 69 USD) - otrzymujemy dostęp do pomocy technicznej, aktualizacji oraz profesjonalnych szablonów dokumentów i klipartów. Pojedyncza licencja pozwala na zainstalowanie pakietu StarOffice na maksymalnie pięciu komputerach, może z nich jednak korzystać wyłącznie jedna osoba.

Pomimo zachowanej w większości przypadków kompatybilności z Microsoft Office, wszystkie programy - poza WordPerfect i OpenOffice - posiadają ok. 70%-80% jego funkcjonalności. Pakiet Corela i oprogramowanie biurowe open source dysponują niemal identyczną funkcjonalnością z Microsoft Office. Każdy z pakietów ma jakieś zalety - prostotę obsługi, rozbudowaną funkcjonalność, czy choćby niską cenę. Jednak tylko nieliczne charakteryzują się względną równowagą wszystkich tych cech. Gdyby nie uwzględniać kryterium ceny, największymi możliwościami, przewyższającymi nawet dość wysokie wymagania systemowe, z pewnością dysponuje rozwiązanie Microsoft. Biorąc pod uwagę bilans możliwości, wydajności i ceny zdecydowanie wygrywa OpenOffice.

***

Tekst opracowany na podstawie "Dumping Microsoft Office for an alternative suite" z amerykańskiej edycji Computerworld, autorstwa Ryana Faasa i Davida Haskina.


TOP 200