Symantec i Veritas: będzie fuzja

Bieżący rok jest wyjątkowo obfity w doniesienia na temat postępującej konsolidacji na rynku IT. Wydawało się jednak, że w grudniu nic już nas nie zaskoczy. Tymczasem w zaledwie dwa dni po pojawieniu się pierwszych przecieków o możliwej fuzji Symanteca i Veritas Software - obie firmy potwierdziły oficjalnie zamiar połączenia.

Prowadzone od wielu dni negocjacje zarządów obu spółek zakończyły się sukcesem. Transakcja o szacunkowej wartości 13,5 mld USD - realizowana całkowicie w drodze wymiany akcji - zostanie przeprowadzona najpóźniej w II kw. 2005 roku. Do Symanteca należeć będzie 60% akcji powstałej w wyniku fuzji firmy.

Symantec i Veritas: będzie fuzja

Gary Bloom - szef Veritas Software

Symantec i Veritas: będzie fuzja

John Thompson - szef Symantec Corporation

Warunki transakcji przewidują, że akcjonariusze Veritas Software otrzymają akcje spółki Symantec, przy zachowaniu współczynnika konwersji na poziomie 1,124. Do rady nadzorczej nowej firmy wejdzie - zgodnie z proporcjami udziałów (60/40) - sześciu przedstawicieli Symanteca i czterech Veritas Software. Szefem nowej spółki Symantec będzie, tak jak dotychczas, John Thompson. To właśnie za jego - blisko sześcioletniej już kadencji - Symantec dokonał przejęć wielu dostawców niszowych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa. Zastępcą Thompsona będzie Gary Bloom - kierujący obecnie Veritasem.

Symantec i Veritas: będzie fuzja

Veritas Software - wyniki finansowe

Symantec i Veritas: będzie fuzja

Symantec - wyniki finansowe

"Połączenie obu firm spowoduje, że powstanie korporacja skupiająca się na oprogramowaniu infrastrukturalnym - bezpieczeństwa, pamięci masowych i zarządzania infrastrukturą informatyczną. Te sfery mają ze sobą coraz więcej wspólnego, dlatego konstelacja ta nie może dziwić. Z biegiem czasu zapewne nastąpi proces tworzenia grup produktowych wykorzystujących najlepsze technologie dotychczasowych firm. Ponadto, nowopowstała firma dysponować będzie zapewne dużo większym potencjałem jeśli idzie o zakupy kolejnych niszowych dostawców oprogramowania, których produkty mogą potencjalnie uzupełniać połączoną ofertę" - dla Computerworld komentuje Tomasz Słoniewski, analityk IDC.

Kompleksowo znaczy lepiej

Symantec i Veritas: będzie fuzja

Pozycja rynkowa Veritas Software

Symantec w wyniku połączenia stanie się z dnia na dzień liderem w obszarze w którym nie miał dotychczas szerokich kompetencji - korporacyjnych rozwiązaniach archiwizacji danych i systemach backupowych. Jak pokazują najnowsze wyniki badań IDC, na polu oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi Veritas Software, jest rynkowym numerem dwa (po EMC). Symantec od kilku lat konsekwentnie realizujący politykę wzrostu poprzez akwizycje, po zakończeniu transakcji z Veritasem będzie miał najszerszą na rynku ofertę z zakresu bezpieczeństwa i archiwizacji danych, uwzględniając produkty kierowane do klientów korporacyjnych jak i użytkowników indywidualnych.

"Fuzja wydaje się naturalną konsekwencją strategii rozwoju Symantec, opartej na przejmowaniu firm. Ze względu na różnorodność produktów Symanteca i Veritas, integracja ta będzie z pewnością trudnym wyzwaniem dla obu firm. Ubiegłoroczne przejęcie Legato przez EMC daje nam ponad roczną przewagę na rynku. Nasze produkty są całkowicie zintegrowane z Legato, a rozwiązanie sprawdzone. Według naszej oceny, fuzja Symanteca i Veritas nie będzie miała wpływu na sytuacje rynkowa EMC. Z drugiej strony uznajemy konkurencję za zdrowe zjawisko, sprzyjające rozwojowi technologii i szybkiemu wdrażaniu dobrych rozwiązań" - komentuje Jan Smólski, dyrektor generalny EMC Computer Systems Poland.

56 miliardów do wzięcia

Symantec ma ok. 6 tys. pracowników. W 2004 r. finansowym odnotował 1,87 mld USD przychodu. Veritas z siedzibą w Mountain View w Kalifornii zatrudnia około 6,7 tys. pracowników, a w ostatnim roku spółka miała 1,75 mld USD przychodu. W wyniku fuzji powstanie firma z obrotami przekraczającymi 5 mld USD (cel na 2006 r. obrachunkowy). Jeśli spełnią się prognozy analityków spółka powinna bez problemu osiągnąć ten poziom przychodów. Według IDC segment rynku IT na którym działać będzie "nowy" Symantec do 2007 roku wzrośnie do 56 mld USD. Specjaliści przewidują, że największy kawałek tego tortu przypadnie firmom posiadającym zintegrowaną, kompleksową ofertę rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, archiwizacji danych i zarządzania infrastrukturą. Warto w tym miejscu przypomnieć, że przejęcie Veritas Software przewidział Larry Ellison, szef Oracle. Już wcześniej wskazywał on na Veritas jako spółkę, która nie przetrwa samodzielnie fali konsolidacji. Być może wpływ na to miała osoba Gary Blooma. Trzeba przypomnieć, że ten ostatni, zanim przejął kierowanie Veritas Software, był wiceprezesem Oracle i otwarcie przyznawał, że pewnego dnia chce przejąć zarządzanie koncernem od Ellisona. W 2000 r. Bloom dopiął swego, stanął w końcu na czele firmy...Veritas Software, opuszczając szeregi Oracle.

Poszerzanie kompetencji

Symantec i Veritas: będzie fuzja

Przyszła struktura sprzedaży Symanteca

Symantec, który dopiero wkracza na rynek "storage", po uzupełnieniu oferty może jednak zagrozić pozycji - przynajmniej w niektórych obszarach - takich dostawców jak Computer Associates czy EMC. Zmieni się oczywiście struktura przychodów firmy - dotychczas ponad połowę z nich generowała sprzedaż detaliczna.

Symantec jest firmą, która praktycznie od początku działalności postawiła na strategię uzupełniania oferty poprzez akwizycje. Liczba dokonanych przez Symanteca przejęć - czy to technologii, czy też całych firm - przekroczyła już 20.

Oto lista kluczowych zakupów spółki:

2004 r.

- planowane przejęcie Veritas Software

- planowane przejęcie Platform Logic (systemy klasy Intrusion Prevention)

- @Stake (usługi konsultingowe)

- Brightmail (dostawca rozwiązań antyspamowych)

- ON Technology (narzędzia zdalnego zarządzanie komputerami w sieciach korporacyjnych)

2003 r.

- PowerQuest (narzędzia do zarządzania zasobami dyskowymi - m.in. znany PartitionMagic)

- Safeweb (rozwiązania VPN typu Secure Extranet Appliance)

2002 r.

- Recourse Technologies (sieciowy system IDS ManHunt);

- Riptech (usługi z zakresu Management Security);

- Mauntain Wave (technologia korelacji zdarzeń, obecnie Symantec Incident Manager);

- Security Focus (usługi wczesnego ostrzegania - Symantec DeepSight Alert Service)

2000 r.

- Axent Technologies (firewall VelociRaptor, rozwiązania VPN, hostowy i sieciowy system IDS)

- L-3 Network Security (narzędzia do analizy bezpieczeństwa, zastąpione później rozwiązaniami Axent Technologies)

1999 r.

- URLabs (systemy filtrowania treści, obecnie linia produktów Web Security i Mail Security)

1998 r.

- Quarterdeck (narzędzia użytkowe, obecnie już niedostępne w ofercie)

- dział rozwiązań antywirusowych Intela

- Binary Research Limited (narzędzia Ghost)

- dział rozwiązań antywirusowych IBM

1990

- Peter Norton Computing (popularne aplikacje narzędziowe)

Aktualizacja: 17 grudnia 2004 14:31

Podjęcie przez zarządy Symanteca i Veritas Software decyzji o fuzji zdobyło uznanie analityków. Nowa firma stanie się czwartym na świecie dostawcą oprogramowania. Mniej "przychylny" transakcji jest natomiast rynek finansowy. W dzień po ogłoszeniu fuzji pojawiły się już spekulacje, że będzie ona niekorzystna dla akcjonariuszy Symanteca. Zdaniem niektórych specjalistów akcjonariusze staną się co prawda udziałowcami 60% spółki o znacznie większych przychodach, ale prawdopodobnie znacznie mniejszej dynamice wzrostu niż "dawny" Symantec.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200