Apple, LG i Canon bezprawnie korzystają z technologii należącej do koncernu Alcatel-Lucent?

Przedstawiciele spółki należącej do koncernu Alcatel-Lucent domagają się opłat licencyjnych m.in. od każdego sprzedanego telefonu iPhone. Koncern Apple znalazł się bowiem w gronie firm oskarżonych o naruszenie czterech patentów związanych z technologią kompresji plików wideo.

Przedstawiciele należącej do koncernu Alcatel-Lucent spółki Multimedia Patent Trust oskarżyli firmy Apple, Canon, LG Electronics oraz TiVo o bezprawne wykorzystywanie chronionych prawnie technologii związanych z obsługą plików wideo. Władze spółki domagają się m.in. odszkodowania wyliczonego na podstawie liczby sprzedanych urządzeń Apple pozwalających na odtwarzanie plików wideo - m.in. terminali iPhone, iPad oraz komputerów MacBook, a także od każdej sprzedanej kopii oprogramowania Apple Final Cut. Podobne żądania wystosowano wobec firm Canon, TiVo oraz LG. W tym wypadku odszkodowanie ma być naliczane odpowiednio według liczby sprzedanych i pozwalających na nagrywanie filmów urządzeń Canon i TiVo oraz telefonów komórkowych LG.

Wszystkie cztery patenty, o których mowa w oskarżeniu dotyczą algorytmów kompresji nagrań wideo. Warto jednak dodać, że dwa z patentów już wygasły. Kolejny wygasa w przyszłym roku. Ostatni jest natomiast aktualny do 2014 roku. Potencjalnie możliwe jest jednak przyznanie firmie Multimedia Patent Trust odszkodowania bazującego na historycznych danych sprzedażowych.

Firma Multimedia Patent Trust powstała w 2006 roku przy okazji połączenia firm Alcatel i Lucent Technologies. Spółka zarządza m.in. prawami do technologii należących w przeszłości do obu firm. Jako ciekawostkę warto dodać, że trzy lata władze Multimedia Patent Trust oskarżyły koncern Microsoft o naruszenie dwóch technologii rzekomo bezprawnie wykorzystywanych przez koncerny Apple, Canon, LG Electronics oraz TiVo. Microsoft miał wypłacić spółce należącej do koncernu Alcatel-Lucent odszkodowanie w wysokości 1,53 mld USD. Ostatecznie jednak doszło do ugody. Informacje na temat szczegółów finansowych porozumienia nie zostały ujawnione.

Czytaj też:

Projekt międzynarodowego porozumienia antypirackiego ACTA ukończony

Motorola odpowiada pozwem na pozew Microsoftu

iPhone, iPad i App Store naruszają patenty Motoroli?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200