Nowa wersja systemu Microsoft Dynamics NAV oficjalnie na rynku

Wczoraj (15 grudnia) odbyła się ogólnoświatowa premiera nowej wersji zintegrowanego systemu Microsoft Dynamics NAV. Oprogramowanie przeznaczone głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw zyskało m.in. nowe funkcje i odświeżony interfejs. Microsoft Dynamics NAV w wersji 2009 R2 to również zasadnicze zmiany w architekturze systemu.

Nowa architektura systemu zakłada m.in. oddzielenie logiki systemu od oprogramowania klienckiego. Odejście od dotychczasowej architektury klient-serwer ma przyczynić się do zwiększenia elastyczności i ergonomii pracy. Wprowadzono również nowe mechanizmy integracyjne. Do ich grona zaliczają się m.in. interfejsy ułatwiające zintegrowanie systemu ERP z oprogramowaniem biurowym oraz komponenty web services. Zgodnie z oficjalnymi informacjami oprogramowanie jest już w pełni przygotowane do pracy w środowisku zwirtualizowanym oraz w modelu cloud. Według przedstawicieli koncernu Microsoft wykorzystanie nowego systemu w takim modelu nie wymaga implementacji żadnych dodatkowych rozwiązań.

Zmiany w zakresie interfejsu to przede wszystkim wprowadzenie kokpitów menedżerskich i możliwość prezentowania informacji dopasowanych do roli, jaką dany użytkownik pełni w organizacji. Zdaniem przedstawicieli koncernu Microsoft w systemie standardowo zaszyto 21 predefiniowanych ról biznesowych. Usprawnienia obejmują również sposób wyszukiwania funkcji systemu oraz nawigacji pomiędzy poszczególnymi obszarami funkcjonalnymi. Zdaniem przedstawicieli koncernu Microsoft są one w dużej mierze wzorowane na mechanizmach wykorzystywanych w ramach przeglądarek internetowych.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Z kolei zmiany funkcjonalne objęły przede wszystkim obszary raportowania i zarządzania łańcuchem dostaw. W nowej wersji oprogramowania Microsoft Dynamics NAV wprowadzono szereg narzędzi umożliwiających graficzną prezentację informacji dotyczących m.in. efektywności konkretnych działań biznesowych.. System zyskał również możliwość tworzenia bardziej interaktywnych i zmieniających się dynamicznie zestawień. Natomiast w obszarze zarządzania łańcuchem dostaw funkcjonalność systemu rozszerzono o narzędzie pozwalające na planowanie poziomu zapasów w sposób graficzny. System zyskał także m.in. nowe rozwiązania z zakresu monitorowania towarów wykorzystywanych w procesach produkcji i dystrybucji, ich rozliczania oraz inwentaryzacji.

Microsoft zamierza również oferować użytkownikom systemu Microsoft Dynamics NAV szereg usług dodatkowych. Pierwszą, dostępną na razie tylko w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, tego typu usługą ma być możliwość akceptacji kart płatniczych bezpośrednio z poziomu systemu biznesowego. W 2011 roku taka usługa ma być dostępna również w Europie. Warto wspomnieć, że już w momencie premiery system Microsoft Dynamics NAV 2009 R2 jest dostępny w 42 wersjach językowych, także w polskiej. Wczorajsza premiera oprogramowania odbyła się równolegle w kilkudziesięciu krajach.

Równocześnie zdementowano pogłoski dotyczące rzekomego planu zaniechania rozwoju systemu Microsoft Dynamics NAV. Z nieoficjalnych informacji wynika, że premiera kolejnej wersji systemu jest planowana na przełom 2010 i 2011 roku. Oprogramowanie znane obecnie pod nazwą NAV 7 ma bazować na środowisku Microsoft Sharepoint. Zmiany funkcjonalne względem obecnej wersji mają koncentrować się przede wszystkim na dalszej rozbudowie interfejsu obsługi, raportowania oraz oferty usług dodatkowych. NAV 7 ma również łatwo integrować się ze środowiskiem Office 14. Wstępnie określone plany rozwoju zakładają, że do 2016 roku funkcjonalnemu rozwojowi systemu Microsoft Dynamics NAV towarzyszyć będą m.in. prace nad interfejsem. Oprogramowanie ma być rozwijane przede wszystkim pod kątem podniesienia efektywności, ergonomii oraz możliwości integracyjnych. Kolejne wersje systemu Microsoft Dynamics NAV mają być wydawane w ok. dwuletnich odstępach.

Czytaj też:

Microsoft rzuca wyzwanie firmie Salesforce

Microsoft CRM 2011 z wbudowanym systemem dystrybucji aplikacji dodatkowych

Infor będzie rozwijał własne systemy w oparciu o technologie Microsoftu

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200