Niskie nakłady na R&D w zakresie ICT jednym z ważniejszych problemów UE

Podczas największej, organizowanej przez Komisję Europejską konferencji poświęconej technologiom informacyjnym, o konieczności zwiększenia wydatków na badania w zakresie ICT mówiła m.in. unijna komisarz ds. agendy cyfrowej.

"W czasach powszechnych cięć budżetowych dyskusje o przyszłości prac badawczych w zakresie ICT są w naturalny sposób silnie nacechowane kwestiami ekonomicznymi. Podatnicy mają uzasadnione powody, aby oczekiwać, że wszystkie wydatki publiczne będą należycie uzasadnione. Nie uniemożliwia to zwiększenia publicznych nakładów na rozwój technologii teleinformatycznych" - uważa Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej. Według niej poważne projekty badawczo-rozwojowe w zakresie rozwiązań ICT są zwykle kosztowne i charakteryzują się dość wysokim ryzykiem inwestycyjnym. To z kolei implikuje konieczność zaangażowania publicznych środków w projekty o największym znaczeniu. Według unijnych ekspertów światowe doświadczenia pokazują, że zwiększenie nakładów na badania i rozwój technologii ICT przyciąga prywatnych inwestorów oraz powoduje wzrost liczby stanowisk dla wysokokwalifikowanych pracowników. Jednocześnie z analiz UE wynika, że całkowita wartość nakładów na badania w sektorze IT trzykrotnie przekracza wysokość środków przeznaczanych na prace rozwojowe w sektorze farmaceutycznym. Wydatki na prace badawczo-rozwojowe w zakresie IT są również ponad dwa razy wyższe niż środki przeznaczane na rozwój w sektorze motoryzacyjnym.

Tymczasem w ciągu minionych 30 lat Komisja Europejska przeznaczyła na dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych dotyczących rozwiązań teleinformatycznych środki w łącznej wysokości 20 bln euro. W latach 2011-2012 wsparcie finansowe dla projektów rozwojowych w zakresie technologii teleinformatycznych ma wynieść ok. 2,8 bln euro. Według szacunków UE becnie udział europejskich firm w światowym rynku rozwiązań ICT wynosi ok. 25 proc. Warto nadmienić, że większość finansowanych lub współfinansowanych z unijnych środków innowacji prezentowanych na targach Digitally Driven dotyczyła rozwiązań w zakresie Green IT, rzeczywistości wirtualnej i robotyki.

Czytaj też:

Nie będzie wspólnego systemu patentowego w UE?

UE porządkuje rynek usług bezprzewodowego dostępu do internetu

Program Innowacyjna Gospodarka na półmetku

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200