Hurd porozumiał się z HP, współpraca z Oracle nadal strategiczna

Kierownictwo HP wycofało oficjalny pozew skierowany przeciwko byłemu dyrektorowi generalnemu. Mark Hurd zobowiązał się dochować tajemnic handlowych HP i nie wykorzystywać posiadanej wiedzy podczas pracy na stanowisku kierowniczym w Oracle. Przedstawiciele obu firm potwierdzili również zamiar kontynuowania obustronnej współpracy.

Porozumienie kończy trwający dwa tygodnie spór. Przedstawiciele kierownictwa HP oskarżyli Marka Hurda o m.in. naruszenie zapisów zawartej w lutym br. umowy o zachowaniu poufności, krótko po tym, jak objął on stanowisko wiceprezesa Oracle. Domagano się m.in. unieważnienia kontraktu menedżerskiego z Oracle i wprowadzenia sądowego nadzoru w zakresie planów zawodowych byłego dyrektora generalnego. Zgodnie z zawartym porozumieniem Mark Hurd pozostanie na nowym stanowisku w Oracle, ale nie będzie mógł wykorzystywać posiadanej wiedzy na temat planów HP do podejmowania strategicznych decyzji.

Jednocześnie obie firmy pozostaną strategicznymi partnerami i będą rozszerzać trwającą od lat współpracę. W kuluarach mówi się jednak, że ogłoszone porozumienie miało na celu przede wszystkim uspokojenie wspólnych klientów obu firm. W ubiegłym tygodniu Larry Ellison, krytykując podejmowane wobec Marka Hurda działania rady nadzorczej HP stwierdził, że "postępowanie rady nadzorczej firmy HP czyni dalszą współpracę z Oracle praktycznie niemożliwą". Wywołało to lawinę spekulacji na temat wzajemnych relacji obu firm. Podczas wczorajszego wystąpienia Ann Livermore, wiceprezes działu rozwiązań korporacyjnych HP, stwierdziła, że obie firmy posiadają obecnie ok. 140 tys. wspólnych klientów. Jej zdaniem ok. 40 proc. rozwiązań aplikacyjnych Oracle działa na sprzęcie HP.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Trudno oprzeć się wrażeniu, że stosunki pomiędzy obiema firmami są dość napięte. Mimo trwającego kilkadziesiąt lat partnerstwa Oracle z roku na rok staje się coraz poważniejszym konkurentem dla HP. Dość wymowny był m.in. fakt, że podczas prezentacji otwierającej tegoroczną konferencję Oracle OpenWorld przedstawiciele najwyższego kierownictwa HP - Ann Livermore i Dave Donatelli, podkreślali, że to właśnie Hewlett-Packard jako jedyny dysponuje rozwiązaniami pozwalającymi na tworzenie tzw. prywatnych chmur obliczeniowych w oparciu o rozwiązania aplikacyjne Oracle. Chwilę później nastąpiła zaś premiera platformy Exalogic Elastic Cloud, która stanowi kompletne, sprzętowo-aplikacyjne środowisko uruchomieniowe i opiera się wyłącznie na rozwiązaniach sprzętowych Oracle. Tym samym firma kierowana przez Larrego Ellisona wkracza na kolejny obszar konkurencji zarówno wobec koncernu HP, jak i firm takich jak IBM, czy Cisco. Warto wspomnieć, że obustronne deklaracje dotyczące dalszych losów strategicznego partnerstwa HP i Oracle wystosowano w formie odrębnych komunikatów.

Czytaj też:

IBM kupuje Netezzę

HP chce być liderem na rynku korporacyjnych systemów bezpieczeństwa

Nokia ma nowego prezesa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200