Google App Engine wreszcie wieloinstancyjny

Przedstawiciele Google poinformowali o wprowadzeniu do platformy App Engine obsługi wielu jednoczesnych instancji. To istotna zmiana m.in. z punktu widzenia dostawców oprogramowania opartego na infrastrukturze Google.

Wykorzystanie architektury wielomandatowej w środowisku Google App Engine w praktyce oznacza możliwość oferowania tej samej funkcjonalności oprogramowania wielu użytkownikom jednocześnie. Przedstawiciele Google zapewniają, że obsługa architektury multi-tenancy jest realizowana za pośrednictwem dedykowanego interfejsu API. Jako taka nie wymaga znaczącej ingerencji w kod źródłowy oprogramowania. Udostępnione interfejsy programistyczne przeznaczone są dla aplikacji napisanych w języku Java lub Python. Równolegle udostępnione zostały również bardziej wydajne narzędzia programistyczne ułatwiające przetwarzanie dokumentów graficznych. Rozwiązania bazują na mechanizmach wykorzystanych w ramach oprogramowania Google Picassa. Deweloperzy zyskali również możliwość definiowania własnych komunikatów o błędach.

Warto nadmienić, że platforma Google App Engine została rozbudowana o środowisko uruchomieniowe Java w kwietniu zeszłego roku. Obsługa aplikacji napisanych w tym języku została zrealizowana za pośrednictwem wirtualnej maszyny Dalvik - opracowanej przez Google implementacji języka Java. Tymczasem według właścicieli praw do technologii Java mechanizmy wykorzystywane w środowisku Dalvik naruszają szereg patentów technologicznych. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele Oracle oficjalnie oskarżyli kierownictwo Google o bezprawne użycie chronionych prawnie rozwiązań technicznych.

Czytaj też:

Microsoft i Salesforce kończą patentowy spór

Rekordowa liczba kontraktów - usługi IT zyskują na popularności

Nowa inicjatywa odpowiedzią na problemy z licencjonowaniem kodu open source

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200