Czy drukarki i ekrany LCD będą tańsze?

Światowa Organizacja Handlu skrytykowała Unię Europejską za wprowadzenie ceł na niektóre urządzenia elektroniczne importowane ze Stanów Zjednoczonych i krajów azjatyckich. Przedstawiciele Światowej Organizacji Handlu uznali unijne cła nakładane m.in. na ekrany LCD oraz drukarki za niezgodne z międzynarodowymi umowami i domagają się ich zniesienia.

Zdaniem przedstawicieli Światowej Organizacji Handlu obowiązujące w krajach Unii Europejskiej stawki celne na produkty elektroniczne importowane ze Stanów Zjednoczonych i krajów azjatyckich są niezgodne z międzynarodowymi porozumieniami handlowymi. Unijne cła nałożone m.in. na sprowadzane z Azji i Stanów Zjednoczonych wyświetlacze ciekłokrystaliczne, drukarki wielofunkcyjne oraz dekodery STB uznano za niezgodne z założeniami światowego porozumienia w sprawie technologii informatycznych (ITA). Opracowane w 1996 roku porozumienie dotyczy wprowadzenia zerowych stawek celnych na sprzęt teleinformatyczny, w tym m.in. ekranów komputerowych i drukarek. Międzynarodowa umowa miała umożliwić liberalizację sektora IT i popularyzację rozwiązań teleinformatycznych. W 1997 roku porozumienie ITA ratyfikowały 72 kraje.

Decyzja w tej sprawie to efekt trwającego od 2008 roku postępowania wszczętego na wniosek władz Stanów Zjednoczonych, Japonii i Tajwanu. Przedstawiciele tych krajów zarzucili władzom UE działania niezgodne z międzynarodowymi umowami handlowymi. W trakcie postępowania Światowej Organizacji Handlu przedstawiciele UE argumentowali, że w miarę rozwoju i popularyzacji rozwiązań teleinformatycznych niektóre urządzenia elektroniczne stały się typowymi produktami konsumenckimi i jako takie nie muszą być objęte zerową stawką celną. Argumenty te zostały jednak odrzucone. Warto dodać, że według amerykańskich szacunków w ubiegłym roku na świecie sprzedano ekrany LCD, drukarki wielofunkcyjne i dekodery STB o łącznej wartości rzędu 44 mld USD. Szacunkowa wartość sprzedaży takich urządzeń w 27 krajach Unii Europejskiej za 2009 rok wyniosła ok 11 mld USD. Władze Światowej Organizacji Handlu domagają się wprowadzenia zerowych stawek celnych m.in. na wspomniane urządzenia. Obecnie w krajach UE nałożono na nie cła w wysokości od 6 do 14 proc. Zdaniem analityków zniesienie ceł mogłoby wpłynąć na obniżenie cen detalicznych sprzętu.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej skrytykowali decyzję światowego regulatora. Nie wiadomo jednak, czy władze UE będą odwoływać się od decyzji Światowej Organizacji Handlu. Ewentualna decyzja w tej sprawie musi zapaść w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

Czytaj też:

Oracle rezygnuje z rozwoju platformy OpenSolaris

UE chce zabezpieczyć prywatność Europejczyków

Wydatki na IT rosną, ale z optymizmem ostrożnie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200