Nowa inicjatywa odpowiedzią na problemy z licencjonowaniem kodu open source

Zainicjowana przez organizację Linux Foundation inicjatywa Open Compliance Program jest skierowana głównie do producentów oprogramowania odwlekających wykorzystanie elementów kodu publikowanych na licencji open source przez wgląd na kwestie związane z własnością intelektualną.

W ramach inicjatywy Open Compliance Program organizacji Linux Foundation zamierza udostępnić m.in. dokumentację ułatwiającą wybór najlepszego modelu licencjonowania, formularze pozwalające na zweryfikowanie rzeczywistego zastosowania rozwiązań open source w organizacji. Zapowiadany jest również nowy standard Software Package Data Exchange, który ma wspierać katalogowanie komponentów wykorzystywanych w ramach aplikacji. Częścią projektu będzie również referencyjna baza komercyjnych podmiotów wykorzystujących rozwiązania open source we własnych produktach. Oferowane narzędzia mają być w większości darmowe.

Zdaniem przedstawicieli organizacji Linux Foundation oprogramowanie o otwartym kodzie stopniowo zyskuje na popularności także w zastosowaniach korporacyjnych i komercyjnych. Szczególne wzrosty popularności rozwiązań open source mają być widoczne w firmach wyspecjalizowanych w produkcji urządzeń mobilnych oraz elektroniki konsumenckiej. Oprogramowanie wbudowane w takie urządzenia coraz częściej bazuje bowiem na rozwiązania open source. Publikowane na licencji open source rozwiązania znajdują również szerokie zastosowanie w firmach zajmujących się produkcją oprogramowania. “Zarządzanie procesem deweloperskim i licencjami open source komplikuje się w miarę wzrostu liczby dostawców kodu źródłowego wykorzystywanego w oprogramowaniu. Tymczasem poszczególne elementy kodu mogą pochodzić z bardzo odmiennych źródeł - m.in. od producentów sprzętu, operatorów usług, czy dostawców aplikacji systemowych" - uważa Jim Zemlin, kierujący działalnością organizacji Linux Foundation. Jego zdaniem w wielu organizacjach brakuje elementarnej wiedzy na temat sposobu licencjonowania kodu open source w procesie produkcji oprogramowania. "Skala wykorzystania rozwiązań open source w biznesie jest bezprecedensowa. Ze względu na niski koszt i korzyści technologiczne rozwiązania open source znajdują zastosowanie w licznych systemach stanowiących integralną część rozwiązań sprzętowych - od urządzeń przenośnych, aż po rozbudowane systemy serwerowe" - mówi Jim Zemlin. Poparcie dla programu zapowiedzieli m.in. przedstawiciele kierownictwa firm Adobe, AMD, Cisco, Google, HP, IBM, Intel, Motorola, Novell, Samsung oraz Sony. W nowym projekcie uczestniczyć mają również organizacje wyspecjalizowane w rozwiązywaniu problemów legislacyjnych.

Zdaniem analityków wielu deweloperów profesjonalnie zajmujących się tworzeniem oprogramowania unika wykorzystywania rozwiązań publikowanych na licencji open source ze względu na obawy dotyczące potencjalnej konieczności ujawnienia własnych rozwiązań technologicznych oraz publikacji swoich rozwiązań na licencji GPL. Potwierdzają to obserwacje przedstawicieli zaangażowanej w inicjatywę Open Compliance Program organizacji Software Freedom Law Center. Według jej przedstawicieli większość przypadków naruszenia warunków licencji open source przez producentów komercyjnych aplikacji bierze się z nieznajomości prawa i braku doświadczenia w kwestiach związanych z licencjonowaniem oprogramowania o otwartym kodzie.

Czytaj też:

Coraz więcej open source w systemach ERP

Microsoft szykuje Visual Studio dla menedżerów

Microsoft Imagine Cup 2010 - poznaliśmy zwycięzców

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200