Zarząd HP bez Hurda, za to z oskarżeniami o niegospodarność

Zarząd koncernu HP został oskarżony o niegospodarność i naruszenie obowiązku działania w najlepszym interesie firmy. Oskarżenie złożono z powództwa akcjonariuszy działających w imieniu spółki przeciwko jej władzom w związku z wynikami wewnętrznego dochodzenia dotyczącego zarzutów przeciwko byłemu już dyrektorowi generalnemu HP.

Oficjalny pozew został złożony przez kancelarię prawną reprezentującą amerykański fundusz emerytalny dysponujący akcjami HP. Zarząd koncernu został oskarżony m.in. o działanie wbrew wewnętrznym standardom, interesowi firmy i najlepszym praktykom corporate governance. "W rezultacie błędów popełnionych przez kierownictwo HP koncern został narażony na istotną stratę wiarygodności i spadek wartości kapitalizacji o ponad 9 mld USD" - czytamy w treści pozwu. Zarzuty dotyczą również cichego przyzwolenia na sprzeczne z interesem firmy działania Marka Hurda oraz marnotrawienia środków finansowych. Oskarżenie wystosowano przeciwko wszystkim członkom rady nadzorczej. W gronie oskarżony znaleźli się jednak również sam Mark Hurd oraz Cathie Lesjak pełniąca obowiązki dyrektora generalnego. Mark Hurd jest krytykowany także za fakt zatrudnienia Jodie Fisher jako osoby bez żadnego doświadczenia w branży IT. Przedstawiciele HP do tej pory nie skomentowali zarzutów.

Mark Hurd ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego koncernu na początku sierpnia w wyniku dochodzenia w sprawie zarzutów o molestowanie seksualne. Wyniki wewnętrznego śledztwa nie potwierdziły tych zarzutów. Na jaw wyszły jednak inne nieprawidłowości. Przedstawiciele koncernu nie wykluczali wtedy, że zostanie przeciwko niemu wystosowane oficjalne oskarżenie. Zdaniem analityków miałoby ono dotyczyć m.in. działania na niekorzyść spółki. Pojawiły się również spekulacje na temat przyczyn podjętej decyzji. O zmianie na stanowisku dyrektora generalnego mówi się, że to działanie przesadzone w stosunku do wagi nieprawidłowości wykrytych w postępowaniu Marka Hurda, ale brzemienne w skutki dla koncernu HP. Z drugiej jednak strony pojawiają się opinie mówiące, że Mark Hurd musiał ustąpić oraz, że podjęta decyzja była jedynym poprawnym etycznie rozwiązaniem.

Czytaj też:

HP i Sybase wspólnie pracują nad rozwiązaniami analitycznymi

Cztery lata za samowolę administratora sieci San Francisco

Asseco nadal będzie zajmować się KSI ZUS

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200