Sprzedaż serwerów wcale nie wzrośnie?

Z analiz firmy TheInfoPro wynika, że mimo ożywienia widocznego na rynku IT wydatki na sprzęt serwerowy kształtują się na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego. Zamiast zapowiadanej masowej wymiany starszych maszyn firmy inwestują w rozwiązania pozwalające na zwiększenie efektywności wykorzystania posiadanego sprzętu.

Według analityków relatywnie niska sprzedaż sprzętu serwerowego jest dowodem zmian zachodzących na rynku IT. Rośnie bowiem liczba firm koncentrujących się na zwiększeniu efektywności wykorzystania już posiadanego sprzętu. Dodatkowo, wzrost zapotrzebowania na zasoby sprzętowe został w pewnym stopniu zrównoważony rosnącą popularnością środowisk zwirtualizowanych. Potwierdzają to analizy przeprowadzone przez firmę TheInfoPro na rynku amerykańskim. W co trzeciej firmie (38 proc.) planowane są dalsze cięcia wydatków na sprzęt serwerowy. Jednocześnie jedna czwarta (25 proc.) analizowanych firm zwiększyć nakłady na zakup serwerów względem 2009 roku. Statystyczne zwiększenie wydatków na zakup nowych serwerów w 2010 roku planuje 31 proc. firm korzystających z serwerów firmy HP, 30 proc. użytkowników sprzętu marki Dell i 27 proc. klientów koncernu IBM. Zmniejszenie nakładów na zakup sprzętu serwerowego planuje odpowiednio: 26 proc., 20 proc., i 25 proc. firm.

Wyniki badania potwierdzają również relatywnie wysoką lojalność klientów korporacyjnych wobec największych producentów sprzętu serwerowego. W większości firm nie są planowane radykalne zmiany dostawcy sprzętu. Wyjątkiem są tu dotychczasowi klienci Sun Microsystems, która od stycznia br. formalnie należy do koncernu Oracle. Z analiz TheInfoPro wynika bowiem, że zmianę dostawcy sprzętu serwerowego rozważa lub planuje niemal co druga firma korzystająca do tej pory z serwerów Sun Microsystems. Niewątpliwie ma to związek m.in. z przedłużającymi się procedurami dotyczącymi fuzji obu koncernów oraz działaniami podejmowanymi przez największych konkurentów. Zakup sprzętu innego producenta rozważa 26 proc. ankietowanych klientów firmy Sun Microsystems. Kolejne 21 proc. firm korzystających obecnie ze sprzętu Sun planuje zakup serwerów innego producenta jeszcze w tym roku. Badanie ankietowe przeprowadzono na grupie 252 osób dysponujących środkami inwestycyjnymi na IT w firmach z listy Fortune 1000.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Zdaniem analityków firmy TheInfoPro tegoroczne wzrosty na rynku rozwiązań serwerowych będą niższe od prognozowanych. Skorzystać mają na tym przede wszystkim producenci rozwiązań umożliwiających optymalizację środowisk serwerowych.

Czytaj też:

Sieci coraz mniej klasyczne

Oracle Polska konsoliduje kanał partnerski po fuzji z Sunem

Big Blue też walczy o klientów Suna

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200