Lubuscy informatycy spotkali się po raz pierwszy

Informatycy, sekretarze oraz skarbnicy z lubuskich urzędów administracji publicznej spotkali się na I Lubuskim Konwencie Informatyków zorganizowanym przez Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny.

Podczas dwudniowej imprezy uczestnicy mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami z realizacji projektów informatycznych, m.in. budowy sieci szerokopasmowej ZielMAN w Zielonej Górze czy Wrót Parsęty Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Zgromadzeni na konwencie wymieniali opinię o bolączkach informatyków administracji publicznej oraz porównywali funkcjonowanie poszczególnych urzędów.

Tomasz Hałas członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego mówił o tym, jak duże znaczenie dla rozwoju regionu mają rozpoczęte projekty informatyzacji m.in. poprzez ujednolicenie oprogramowania w Jednostkach Samorządu Terytorialnego, czy stworzenie wspólnego Biuletynu Informacji Publicznej oraz portalu informacyjnego dla całego województwa. Województwo lubuskie realizuje dwa ważne projekty informatyczne "Lubuski e-urząd" oraz "Lubuska sieć szerokopasmowa".

Precz z papierem

Kajetan Wojsyk z MSWiA omówił zmiany prawne związane z wdrażaniem elektronicznej administracji, zwrócił uwagę, że informatyzacja w administracji będzie naprawdę możliwa dopiero wtedy, gdy urzędnicy zrezygnują z papierowych dokumentów i starych przyzwyczajeń w ogóle. W przeciwnym wypadku, ich praca będzie powielana: dokumenty będą krążyć po urzędach w dwóch wersjach - papierowej i elektronicznej, niejednokrotnie wywołując jeszcze większe zamieszanie. Kajetan Wojsyk jest znanym orędownikiem eliminacji papieru i wprowadzania pełnego elektronicznego obiegu dokumentów. O tym samym mówili przedstawiciele gmin, które wdrożyły elektroniczny obieg dokumentów - Nowej Soli i Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty

Poza doświadczeniami polskiej e-administracji, podczas Konwentu zostały zaprezentowane rozwiązania informatyczne stosowane w urzędach w innych rajach Europy i świata. Między innymi przykłady singapurskiej lub duńskiej administracji, która połączyła swoje działania informatyzacji z sektorem bankowym, wykorzystując wspólną infrastrukturę i osiągając w ten sposób efekt synergii.

Jak podają ogranizatorzy, spośród wszystkich 95 jednostek samorządowych województwa lubuskiego, udział w Konwencie wzięły 52 urzędy (55%), w tym: 9 z 12 starostw, 28 z 42 urzędów gmin i 15 z 41 urzędów miast. W spotkaniu uczestniczyły również osoby z innych instytucji m.in. Urządu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz firmy z Zielonej Góry.

Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego. Tygodnik Computerworld był patronem medialnym spotkania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200