Nareszcie dowiemy się co Oracle zrobi z Sunem

Jutro (27 stycznia) władze Oracle mają przedstawić szczegółowe plany integracji ofert obu firm. W ostatni czwartek plan połączenia Sun i Oracle zaakceptowali przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Wszystko wskazuje na to, że po 9 miesiącach od ujawnienia planu połączenia Sun i Oracle, transakcja warta 7,4 mld USD wreszcie dojdzie do skutku. W miniony czwartek bezwarunkowej zgody na fuzję obu firm udzieliła Komisja Europejska. Postępowanie mające na celu m.in. zbadanie wpływu fuzji na rynek rozwiązań bazodanowych trwało od września ubiegłego roku. Transakcja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez właściwe urzędy regulacyjne Rosji i Chin. Jednak będzie to najprawdopodobniej tylko formalność - nawet mimo protestów zwolenników uniezależnienia bazy MySQL od Oracle.

Dotychczas przedstawiciele Oracle nie ujawniali szczegółowych informacji na temat planów rozwoju połączonych spółek. Zapewniali jedynie, że oferta Oracle ma być rozwijana w stronę bardziej kompleksowych rozwiązań łączących rozwiązania sprzętowe, bazodanowe i aplikacyjne, które znajdą się w ofercie amerykańskiego giganta po zamknięciu transakcji. Przedstawiciele kierownictwa Oracle wielokrotnie zapowiadali również m.in. zwiększenie nakładów na prace badawczo-rozwojowe dotyczące produktów Sun Microsystems - w tym zwłaszcza systemu Solaris, bazy MySQL, języka Java i platformy sprzętowej SPARC.

Zdaniem analityków strategia kierownictwa Oracle zakładać będzie m.in. wykorzystanie kompetencji Sun Microsystems do stworzenia bardziej kompleksowej oferty rozwiązań IT dedykowanych dla biznesu. Władze Oracle nie ukrywają, że zamierzają konkurować m.in. z firmami HP i IBM. Andrew Milroy, analityk firmy Frost & Sullivan, jest zdania, że w pierwszej kolejności skonsolidowane zostaną najważniejsze działy operacyjne. To zaś może oznaczać zwolnienia. "Przychody Oracle ze sprzedaży licencji spadają, podobnie jak udział firmy Sun w rynku rozwiązań serwerowych. Z korzyścią dla obu stron byłoby więc stworzenie skonsolidowanej oferty. Taki jest też plan kierownictwa Oracle - Larry Ellison przyznaje, że zamierza stworzyć giganta posiadającego w swojej ofercie wszystko - od aplikacji, przez usługi, aż po dyski twarde" - mówi Andrew Milroy. Według niego strategia Oracle opierać będzie się m.in. na wykorzystaniu modeli przetwarzania danych opartych na tzw. prywatnych chmurach obliczeniowych. Niewykluczone, że właśnie na rozwoju w tym kierunku skoncentrują się władze koncernu z Redwood City. Po sfinalizowaniu transakcji kierownictwo Oracle dysponować będzie niemal wszystkim, co jest niezbędne do zbudowania tzw. prywatnej chmury obliczeniowej - sprzęt serwerowy Sun wraz z rozwiązaniami wirtualizacyjnymi, własny system operacyjny, dwa środowiska bazodanowe oraz aplikacje biznesowe.

Zarys strategii obu firm po zamknięciu transakcji zostanie przedstawiony na nadzwyczajnej konferencji zaplanowanej na jutrzejszy wieczór czasu polskiego. Przedstawiciele kierownictwa obu firm zaprezentować mają również m.in. zasady rozwijania wspólnej oferty oraz korzyści, jakie przyniesie użytkownikom połączenie systemu operacyjnego, bazy danych, warstwy pośredniej i aplikacji biznesowych w jednym rozwiązaniu firmowanym logo Oracle.

Czytaj też:

Oracle obiecuje dbać o MySQL

PwC: 2010 rokiem przejęć w branży IT

Jak Oracle "wykorzysta" Javę?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200