Microsoft: technika ograniczania redundancji w ruchu WAN

Specjaliści Microsoft Research India zaprojektowali technikę kompresji i eliminacji redundancji, która może działać jako usługa na serwerach w sieci przedsiębiorstwa, bez używania urządzeń przyśpieszających dla WAN.

Projekt nosi nazwę Coconet for Content Compression in Networks. W ramach tego projektu monitorowano łącza dostępowe w jedenastu lokalizacjach przedsiębiorstw korporacyjnych, jak również łącza dostępowe Uniwersytetu Wisconsin, którego studenci współpracują z projektem.

Na podstawie wyników monitorowania, naukowcy z Microsoftu ocenili, że około 75 proc. pasma zaoszczędzonego z wykorzystaniem urządzeń eliminujących nadmiarowość danych w połączeniach WAN pochodzi z usunięcia nadmiarowych ciągów bajtów z ruchu klienckiego.

Na ten rodzaj redundancji, określanej przez badaczy Microsoftu jako redundancja “intra-user", składa się np. ściąganie przez użytkownika różnych wersji tych samych plików z serwera lub wielokrotnie wchodzenie na te samą witrynę WWW w celu pobrania uaktualnień. Takie wzorce działań stwarzają okazję do przesunięcia funkcji eliminacji redundancji do oprogramowania pracującego na hostach końcowych w sieci i tym samym ograniczenia potrzeby wdrażania kosztowych akceleratorów sprzętowych WAN.

Wiele dużych firm, z dużą liczbą oddziałów zamiejscowych, konsoliduje swoje zasoby IT w jednej lub kilku lokalizacjach w celu ograniczenia kosztów administracyjnych. W rezultacie takiego posunięcia ruch pomiędzy serwerem i stacjami roboczymi w oddziale zamiejscowym, odbywający się dotychczas na LAN, przenosi się na relatywnie droższe WANy. Trend konsolidacyjny zwiększa zapotrzebowanie na takie produkty jak urządzenia przyśpieszające WAN, które, wśród innych zadań, zmniejszają nadmiarowość danych w ruchu sieciowym.

Rozwiązanie projektowane przez Microsoft Research India zakłada wykonywanie stosownego przetwarzania na serwerze. Nie wchodzi ono w konflikt z szyfrowaniem w sieci, ponieważ usuwa redundancje już na serwerze, przed wykonaniem szyfrowania.

Oprogramowanie pracuje na serwerach powszechnego użytku i wymaga bufora o wielkości ok. 10 MB dla każdego klienta i kolejnych 10 MB na każdym kliencie końcowym. Według zapewnień twórców, technika ta może być także stosowana, kiedy klient jest urządzeniem z ograniczonymi zasobami, jak np. smartfon.

Technika zaprojektowana przez Microsoft Research India nie potrafi jednak poradzić sobie z redundancją typu “intra-user", która pojawia się w momencie, kiedy wielu użytkowników żąda tych samych danych. Do rozwiązania tego problemu, oprócz sprzętowych akceleratorów WAN, można stosować też inne rozwiązania, w tym mechanizm BranchCache w Windows 7.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200