Biura bez papieru?

Niewiele firm w Europie kontroluje liczbę wydruków i zużycie materiałów eksploatacyjnych do wydruków. Przedstawiciele Samsunga alarmują - to nie tylko strata pieniędzy, ale też zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Samsung Electronics przedstawił wyniki paneuropejskich badań, które jednoznacznie wykazały, że firmy nie podejmują proaktywnych działań mających na celu ograniczenie liczby drukowanych stron i zużytych tonerów przez ich środowiska biurowe. Okazuje się, że 4 na 5 firm (83%) objętych badaniem nie stosuje żadnych narzędzi kontroli druku.

Wyniki badań wykazały, że w 83% polskich przedsiębiorstw nie wprowadza podstawowych rozwiązań redukujących liczbę odpadów związanych z drukiem. Zaledwie jedna na dziesięć firm w Polsce wprowadziła kontrolę kosztów druku poprzez kody PIN. 6% przedsiębiorstw autoryzuje wydruki, stosując system kart zbliżeniowych.

Brak narzędzi służących do kontroli druku w firmie prowadzi do marnotrawstwa zasobów. By pokazać jak wiele papieru się marnuje Samsung obliczył, że każdego roku polscy pracownicy i użytkownicy domowi wypełniają 23 razy wykonanymi wydrukami salę widowiskową katowickiego Spodka. A jak zauważają przedstawiciele Samsunga wraz ze wzrostem popularności Internetu rośnie liczba drukowanych stron.

"Okazuje się, że ponad połowa wszystkich kosztów związanych z drukiem jest generowana przez papier i tonery" - powiedział Graham Long, Vice President, Samsung European Printing Operation. "Redukując liczbę niepotrzebnie drukowanych stron możemy nie tylko obniżyć koszty operacyjne firmy, ale także przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W sytuacji, w której pracownicy wciąż wolą pracować z drukowanym dokumentem, proste rozwiązania technologiczne mogą w krótkim czasie pomóc ograniczyć liczbę wydruków, a w dłuższej perspektywie przyczynić się do zmiany przyzwyczajeń ich użytkowników" - zaznaczył.

Co firmy mogą zrobić by ograniczyć zużycie papieru i tonera oraz energii elektrycznej zużywanej przez drukarki? Proste działania uświadamiające pracowników i podnoszące ich odpowiedzialność za wydruki. "U nas w firmie każda drukowana strona jest zaznaczana nazwiskiem, numerem komputera, z którego wychodzi polecenie wydruku. Ograniczyło to całkowicie prywatne wydruki w firmie" - mówi Berenika Dumas, Marketing Manager IT w Samsung Electronics Polska.

Ponadto firmy mogą wdrożyć proste rozwiązania, które ułatwią działom IT monitorowanie liczby drukowanych dokumentów przez całe departamenty i pojedynczych pracowników, a także umożliwią identyfikację tych obszarów działalności, w ramach których możliwe są oszczędności. Narzędzia takie pozwalają administratorom IT na kontrolę floty urządzeń drukujących i sporządzanie raportów z ich wykorzystania. Wiele z nich pozwala także na predefiniowanie i zabezpieczanie hasłem dostępnych funkcji, takich jak na przykład druk w kolorze.

Czytaj także:

Green IT - gdzie firmy szukają oszczędności?

Kończysz pracę? Wyłącz komputer!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200